‘İçi boşaltılan bankalar dönemi bitti’

Mehmet Ali Şahin, ''AK Parti ile birlikte el konan, içi boşaltılan bankalar dönemi bitti. Şimdi Türkiye kara geçen bankalar dönemine girdi'' dedi.

Bakan Şahin, Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Antalya İl Teşkilatı’nın Şubat Ayı Danışma Meclisi ve İstişare toplantısında yaptığı konuşmada, Vakıflar Genel Müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Şahin, göreve geldiği günlerde dönemin Vakıflar Genel Müdürüne sorumluluk alanında ne kadar vakıf eseri olduğunu sorduğunda 9 bin 550 tescilli eser bulunduğu yanıtını aldığını söyledi. Aynı soruyu daha sonra göreve gelen yeni genel müdüre de yönelttiğini belirten Bakan Şahin, yeni genel müdürden 18 bin 500 yanıtını aldığına dikkati çekti.

Bakan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Biz göreve geldiğimizde, Cumhuriyet ile yaşıt olan Vakıflar Genel Müdürlüğü daha vakıf eserlerinin envanterini bile çıkaramamıştı. Şimdi bunları çıkarıyoruz. Bizden önce 46 vakıf eseri restore edilebilmiş. Peki biz ne kadarını restore ettirdik? Mayıs ayında Vakıf Haftası’nı idrak edeceğiz. Bu haftayla birlikte 2 bin 7 vakıf eserinin restorasyonunu tamamlamış olacağız. 46 nerede, 2 bin 7 nerede… Peki bu değirmenin suyu nereden geliyor? Daha önce de yapılabilirdi. Vakıflar Genel Müdürlüğünün genel bütçesi 2003 yılında 40 milyon YTL’ydi, 2006’da 400 milyon YTL oldu. Bu sene de o kadar var. Nereden aldınız? Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak o kadar çok gayrimenkulümüz var ki. İmar planlarında konut alanı olarak ayrılmış ama birçoğu işgalli vakıf gayrimenkullerimiz var. Biz bunları kat karşılığı veriyoruz.”

-”VAKIF ARAZİLERİ KAT KARŞILIĞI VERİLDİ”-

Bakan Mehmet Ali Şahin, Antalya’da 19 arazinin kat karşılığı verildiğini, buradan 484 daire çıkacağını dile getirdi. Şahin, bu dairelerden 198’inin Vakıflar Genel Müdürlüğüne kalacağını belirterek, şöyle konuştu:

”Buralardan şu anda yılda 1,5 milyon YTL kira geliri elde ediyoruz. Daha önce buradan bir tek kuruş gelir elde etmemiz mümkün değildi. İmar planlarında ticari alan olarak ayrılmış birçok gayrimenkulümüz vardı. Bu alanlarda işhanı ve sanayi sitesi ile ilgili yap-işlet-devret modeliyle ihale yaptık. Bunların önemli bir bölümünün inşaatı başladı. Büyük bir hızla devam ediyor. Tabii ki bunlar için tek kuruş harcamıyoruz. Üstelik buradan gelir elde ediyoruz. Sadece Antalya’da elde ettiğimiz gelir 1 milyon YTL.”

-VAKIFLAR BANKASI-

Bakan Şahin, Vakıflar Bankasının en büyük hissedarının Vakıflar Genel Müdürlüğü olduğunu belirterek, AK Parti’nin göreve gelmesinin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğünden Vakıf Bank’a yönelik sermaye akışının yön değiştirdiğini dile getirdi.

Vakıf Bankası sermaye artırımına ihtiyaç duyduğunda Vakıflar Genel Müdürlüğünden kaynak aktarımı yapıldığını belirten Şahin, ”Şimdi tam tersi oldu. AK Parti ile birlikte el konan, içi boşaltılan bankalar dönemi bitti. Şimdi Türkiye kara geçen bankalar dönemine girdi. Şu anda Türkiye’nin en karlı bankalarından birisi haline gelmiştir” dedi.

Bankadan gelen iştirak paylarıyla bütçeyi de artırdıklarını belirten Şahin, bu gelirle hem vakıf eserlerinin restorasyonunu yaptıklarını hem de ihtiyaç sahiplerine destek verdiklerini dile getirdi.

Bakan Şahin, 2007 yılı başından itibaren Türkiye genelindeki tüm ilçelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara kuru gıda dağıttıklarını sözlerine ekledi.