Içi delikli peynirler veremden brusellaya birçok hastaliga davetiye çikariyor

Peynir üretimi süt endüstrisinde en fazla çesitlilik gösteren alani olusturuyor.

Oysa birçok kisi delikli peynirlerin daha faydali ve kaliteli oldugunu düsünerek alisverislerde ilk tercihini bu yönde yapiyor. Delikli peynirlerin veremden, brusellaya kadar bir çok gizli hastaliga davetiye çikardigini hatirlatan Uzmanlar, “Delikli peynir sagliksiz gidanin habercisi.” diyerek tüketicileri uyariyor.
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Güven, piyasada satilan içi delikli beyaz peynirlerin insan sagligi açisindan büyük tehlike olusturdugunu söyledi. Hijyene önem verilmedigi taktirde peynirde E.Coli ve Salmonella basta olmak üzere insan sagligini tehdit eden koliform grubu bakterilerin olustugunu kaydeden Prof.Dr.Güven, olusan mikroorganizmalarin beyaz peynirin içerisini delikli hale getirerek veremden, brusellaya kadar birçok hastaliga neden olabildigine dikkat çekiyor.
Tüketicilerin daha faydali ve kaliteli oldugunu düsünerek alisverislerde ilk tercihini delikli peynirlerden yaparak sagligini tehlikeye soktugunu anlatan Prof.Dr.Güven, saglikli beyaz peynirin içerisinde delik bulunmamasi gerektigini vurguluyor. Süt ve süt ürünlerinin modern tekniklerle hijyenik ortamlarda üretilmesi gerektigine isaret eden Prof.Dr.Güven, küçük aile isletmeleri ve evlerde üretilen peynir çesitlerinin saglikli olmadigini kaydediyor. Peynirlerde çesitli büyüklükte gözeneklerin olusmasinin dogal karsilanmamasi gerektigini belirten Prof.Dr. Güven, “Hijyenik olmayan çig ve pastörizasyonu yeteri kadar yapilmamis sütlerden üretilen peynirlerde delik olusmakta. Peynirin içerisinde gaz üreterek deliklerin olusumuna neden olan Cl butyricum ve E coli gibi mikroorganizmalar birçok hastaliga davetiye çikarmaktadir.” dedi.
Gida Kanunu’na göre, bütün gida üreten firmalarinin Türk Standartlari Enstitüsü HACCEP Sistemine uygun üretim yapmasi gerektigine dikkat çeken Prof. Güven, denetleme yeterli olmadigi için bir çok isyerinin HACCEP Sistemine uygun üretim yapmadigini vurguladi.

BEYAZ PEYNIR ALIRKEN NELERE DIKKAT ETMELI
Türkiye’de en çok tüketilen peynir türünün salamura beyaz peynir oldugunu kaydeden Prof.Dr. Güven, donuk, kirli beyaz görünümündeki peynirlerin tüketilmemesi gerektigine dikkat çekiyor. Beyaz peynir alirken kalibi düzgün ve her kenari birbirine esit bir küp halinde olmasina dikkat edilmesi gerektigini hatirlatan Güven, pasli ve sizintili teneke ile kirli salamuradan çikarilan peynirlerin alinmamasi gerektiginin altini çiziyor. Saglikli beyaz peynirin biçakla bölünerek bir kesiti alindiginda yapisinin bozulmamasi gerektigine dikkat çeken Güven, “Tüketilen peynirde delikler, yariklar ve çatlaklar bulunmamalidir. Peynirde çok sayida küçük ve büyük delikler varsa, kimi zaman da peynirin disi sert; içi yumusaksa, bu tür peynirler kesinlikle tüketilmemeli.” diye uyarida bulundu.