İçinde kitap okuma şartı olunca kimse altına hücum etmedi

Samsun'un alt belediyelerden Gazi Belediyesi ile Samsun Yazarlar Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği '100 kitap okuyana 1 altın' kampanyasına bir tek kişi bile başvuruda bulunmayınca kampanya yürürlükten kaldırıldı.

Bu çerçevede 100 kitap okuyana 1 cumhuriyet altını verilmesi kararlaştırıldı. Kampanyaya baş vuracakların kitapları okuduklarından emin olmak için oluşturulacak bir heyet karşısında sorulacak soruları cevaplandırması kararlaştırıldı. Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım’ın açıkladığı kampanyaya aradan geçen üç ay içinde tek başvuru bile yapılmaması üzerine kampanya yürürlükten kaldırıldı.

Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan Samsun’da kitaba olan ilgisizliğin kendilerini üzdüğünü ve düşündürdüğünü aktaran Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, “Okuma alışkanlıkları televizyon internet karşısında yitirilmiş. Biz okuma alışkanlığını teşvik etmek için bu yola çıkmıştık. Biraz da okumamak için üretilen kitap çok pahalı fikrine bir desteğimiz olsun istedik. Ama umduğumuzu bulamamamız bizi ziyadesiyle üzdü.” dedi.

Kampanyayı yenileyerek sürdüreceklerini aktaran Başkan Kaldırım, “Bazı arkadaşlar tanıtımın daha fazla yapılmasını, kitap sayısının çok olduğunu belirttiler. Bunları değerlendiriyoruz. Gerekirse kitap sayısını 50’ye yada daha ilgi uyandıracak bir rakama ulaştırarak yeniden başlatacağız.” diye konuştu.

Kaldırım, kitap konusunda ısrarlı olduklarını aktararak her mahallede gençler ve yaşlıların kitap ve günlük gazete ve dergi okuyabilecekleri merkezler kurmak istediklerini sözlerine ekledi.

Samsun Yazarlar Birliği Başkanı Ahmet Seven ise kampanyanın alt yapısının daha sağlam ve tanıtımın daha güçlü bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Samsun’un sürekli göç alıp göç vermesinden dolayı gurbette yaşayan bir toplam olduğunu aktaran Seven, “Gurbetteki toplum başta ekonomiyi düşünüyor. Ayrıca sürekli göç alıp verilmesi ile kitap okunabilecek kültürel alt yapı kalmıyor.” dedi.

Türkiye’de iyi şeylerin yapılmasının için hep küçüklere yönelmenin bir yanlış olduğunu ifade eden Seven, “Bir yazan ‘bir insana yetiştirmeye karar verdiğiniz zaman büyük annesinden başlayın’ diyor. Biz ise hep küçüklere yöneliyoruz. Göç ile sosyal hayatı dalgalanan yerlerde kitap gibi çok önemli olan meselelerde örnek olacak insanlar bulunmuyor. Bir yerde büyükler günü birlik işlerle hayatını tüketirken ve tükenirken küçüklerin kitaba altın karşılığında bile ilgi göstermemeleri tezat olmaz.” diye konuştu. Seven, yenilecek kampanyanın köylere varıncaya kadar en ücra yelere duyurulması gerektiğini sözlerine ekledi.