İçişleri Bakanı Aksu halka sağduyu çağrısı yaptı

AK Partili vekiller ile birlikte olayları yerinde incelemek için Diyarbakır'a gelen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Valilik'te basın toplantısı yaparak halkı sağduyulu olmaya davet etti.

Güvenlik birimlerinin olayların bastırılması için özveriyle çalıştığını dile getiren Aksu, güvenlik kuvvetlerine komşu illerden ve Ankara’dan takviye kuvvet gönderildiğini belirtti.

Eylemcilerin amacının huzuru bozmak olduğunun altını çizen İçişleri Bakanı Aksu, “Kamu ve özel kuruluş binalarına, masum vatandaşımızın dükkanlarına, saldırmanın hiç bir anlamı olamaz. Bu durum yatırımcılara ve turizme de zarar veriyor. Bu illerimizi kalkınmasını engellemektedir. Bu saldırılar sağlanan huzura, istikrarar ve demokrasiye yönelmiştir.” diye konuştu.

Demokrasilerde toplantı ve yürüyüş yapmanını yönteminin belli olduğunu da aktaran Aksu şöyle devam etti: “Bu tür davranışlarla hiç kimse bir amaca ulaşamaz. Güvenlik güçleri bu kışkırtıcıları adalete teslim edecektir. Bu kışkırtmalara karşı herkes sağduyulu davranmış, olayın tertipcilerine gereken cevabı vermiştir. TC devleti bir hukuk devletidir. herkes kanunlara uymak zorundadır. Kamu hizmeti yürüten kişeler de görevlerini yasalar çerçevesinde yapmalıdır. Bunlar bilinçli davranmalıdır. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Çocukların geleceğini karartmayalım. Anne ve baba olmanın sorumlululuğunu yerine getirelim. Devletimiz bu olayın tertipcilerin tek tek yakalayacak ve teşhir edecektir. Bu ülkede yaşayan her kesin teminatı demokrasidir. Bunları yapanlar insanlık düşmanıdırdlar. Bölücülük ve terörle mücadele kapsamında her türlü önlem alınacaktır. Bu konuda tüm kurumlarla birlikte kararlıyız. Son olarak bu olayları lanetliyorum.”