Içisleri Bakani Aksu hayvan haklari ile ilgili genelge yayinladi

ANKARA - Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, "Hayvanlarin Korunmasi" ile ilgili 81 il valiligine gönderdigi genelgede, hayvanlarin korunmasi, gözetilmesi, bakimi ve kötü muamelelerden uzak tutulmasi için gerekli önlemlerin alinmasini istedi.

Aksu, 5199 sayili Kanun’da ise hayvanlarin korunmasi ve yasamalarina iliskin temel ilkelerin yer aldigina isaret ederek, bütün hayvanlarin yasam hakkina sahip olduguna isaret ederek, “Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat sartlari içinde yasama özgürlügüne sahiptir. Sahipsiz hayvanlarin da. sahipli hayvanlar gibi yasamlari desteklenmelidir. Hayvanlarin korunmasi, gözetilmesi, bakimi ve kötü muamelelerden uzak tutulmasi için gerekli önlemler alinmalidir.” dedi.

Nesli yok olma tehlikesi altinda bulunan tür ve bunlarin yasama ortamlarinin korunmasi esas oldugunu vurgulayan Aksu, yabani hayvanlarin yasama ortamlarindan koparilmamasi, dogada serbestçe yasayan bir hayvanin yakalanip özgürlükten yoksun birakilmamasi önemine vurguladi.

Aksu, sahipsiz ve güçten düsmüs hayvanlarin en hizli sekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakimevlerine götürülmesi zorunlu oldugunu belirtti. Aksu, belediyelerce sahipli veya sahipsiz hayvanlarin korunmasi ile ilgili olarak gerek Ev Hayvanlarinin Korunmasina Dair Avrupa Sözlesmesi, gerekse Hayvanlari Koruma Kanununda hüküm altina alinan esas ve usullere uygun davranilmasi, hayvanlarin bakimi, kisirlastirilmasi, barinak yapilmasi hususlarinda bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluslari ile isbirligi yapilmasi büyük önem tasdigini ifade etti.

Aksu, söyle devam etti: “Konu ile ilgili olarak yapilan tüm genelge ve uyarilara ragmen; sahipli veya sahipsiz sokak hayvanlarinin igne ile uyutulup canli mi ölü mü olduguna bakilmaksizin gömüldügü, hayvan bakimevlerine hayvanlari koruma dermeklerinde çalisanlarin alinmadigi, hayvan bakimevlerinin ölüm kamplarina çevrildigi, kisirlastirma islemlerinin ücretli yapildigi ve benzeri sikayet ve yakinmalar dair Bakanligimiza sik sik basvuruda bulunulmaktadir.

Hayvanlarin korunmasi hususunda yukarida yer alan ilkelere uygun olarak hareket edilmesi ve sivil toplum örgütleri ile isbirligi halinde bütçe imkanlari ölçüsünde hayvan barinaklari yapilmasi yönünde iliniz dahilindeki belediyelere talimat verilmesini, uygulamanin izlenmesini önemle rica ederim.”