Içisleri Bakani Aksu’dan açiklama

ANKARA - Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, terör örgütü ile demokratik kurallar içerisinde, hukuk devleti ilkesine bagli kalarak ve bu ilkeden ayrilmadan mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Aksu, PKK’nin Amerika Birlesik Devletleri basta olmak üzere, Avrupa Birligi ülkelerinin bir çogunda faaliyetlerinin yasaklandigini, terör örgütleri listesine dahil edildigini ve zaman zaman da bu örgüte karsi operasyonlar yapildigini hatirlatti. Bölücü terör örgütüne yönelik olarak, Avrupa ülkeleri ile birlikte hareket ettiklerine deginen Aksu, “Burada sunu da ifade etmeliyim ki, bölücü terör örgütünü, sadece listeye almak ve yasakladim demekle bu is çözümlenmiyor, terör örgütleri ile mücadelede pasif kalmak da, bu örgüte destek vermek anlamina gelmektedir.” dedi.

Aksu, bölücü terör örgütünün son zamanlarda, kendilerine göre “riski az” hain pusularla, güvenlik güçlerini ve masum vatandaslara yönelik menfur saldiri ve eylemlerini sürdürdügünü belirtti. Aksu, terör örgütü ve isbirlikçilerinin tahrikçiler araciligi ile her yönü ile et ve tirnak gibi bir bütün olmus bölge vatandaslari arasina nifak tohumu ekmeye çalistigini belirtti.

Terörle mücadelede basarili olunabilmesi için, sadece güvenlik güçlerimizin önlem ve çalismalarinin yeterli olmayacaginin açik oldugunu kaydeden Aksu, terörizmin sadece bir güvenlik sorunu olmadigina dikkat çekti. Aksu, “Türkiye ne zaman kalkinma hamlesine baslasa, ne zaman ekonomik rahatlama ve ilerleme olsa, ne zaman yatirim, üretim, istihdam, ticaret sarmali kuvvetlense, vatandaslarimizin refahlarinda ve hayat standartlarinda ciddi bir gelisme olsa, Türkiye, ne zaman “adeta saha kalksa”, hukuk, ekonomi, sosyal ve kültürel alt yapi ve milli gelirde, dis ticarette önemli gelismeler olsa, “58 ve 59’ncu hükümetlerimiz döneminde” yani, simdilerde oldugu gibi, bir takim engellemelerle karsilasiliyor, insanlarimizin arasina ayrilik gayrilik sokulmak isteniyor, bunun için diyorum ki, terör, sadece bir güvenlik sorunu degildir.” dedi.

Terörle mücadelede bütün kuruluslarin ortak tavir takinmalari ve bu konuda üstlerine düsen görevleri en iyi sekilde yapmalari gerektigini vurgulayan Aksu, terörle mücadelerinin kararlikla devam edecegini kaydetti. Bir insanlik suçu olan terörün, ancak birlik ve beraberlik içerisinde önlenebilecegine inandiklarini kaydeden Aksu, sunlari söyledi:

“Ülkemizin üniter yapisi, devleti ve milletiyle bölünmez bütünlügü ile demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine yönelik faaliyet gösteren her türlü terör örgütüne karsi mücadelede kararliligimiz sonuna kadar devam edecektir. Ayrica, Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgelerimizdeki problemlere, istismar ve polemigin bir araci haline getirilmeden çözüm üretilmesi gerektigi inancindayiz ve hükümet olarak, bu konuda büyük gayret göstermekteyiz.