İçişleri Bakanı Beşir Atalay’dan birlik mesajı

Bakan Atalay: "Bölünmez bütünlük vatandaşlar arasındaki kardeşlikten geçer"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bölünmez bütünlüğün, vatandaşlar arasındaki bölünmez bütünlük ve kardeşlikten geçtiğini ifade etti.

Atalay, ”Bunu sağlamak zorundayız. Bunu zedeleyen, bu yönde provokasyonlar yapanlar, bölünmez bütünlüğümüze en fazla zararı veriyor” dedi.

Atalay, TBMM Genel Kurulunda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının 2008 yılı bütçesi üzerindeki soru ve eleştirileri yanıtladı.

İçişleri Bakanlığının, devlet ve toplum yaşamında çok önemli görevler üstlenen temel bakanlıklardan biri olduğunu, geniş bir hizmet alanı bulunduğunu ifade eden Atalay, sorumluluklarını bildiklerini, derslerini iyi çalıştıklarını söyledi.

Demokratik bir toplum bilincinin oluşturulması yönünde bakanlığına çok büyük iş düştüğünü dile getiren Atalay, ”Bu yönde çok ciddi bir çaba harcıyoruz.Sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesi, halk katılımının sağlanması, işkencenin önlenmesi, nezarethane ve ifade alma odalarının Avrupa standartlarına kavuşturulması gibi çalışmalarla, toplumun huzuru ve bireylerin demokratik, hak ve özgürlüklerden gereği gibi yararlanmaları için her türlü önlemi alıyoruz” diye konuştu.

Atalay, Hükümet ve Bakanlık olarak kararlılıkla arkasında durdukları ”işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans” yaklaşımlarının, ulusal ve uluslararası kamuoyunca gıptayla izlendiğini belirtti.

-”TERÖRLE MÜCADELE, EN ÖNCELİKLİ KONU”-

Güvenliğin olmadığı ortamda, ekonomik kalkınmanın etkilerinin görülemeyeceğini ve toplumda huzur sağlanamayacağını vurgulayan Atalay, bakanlığının, bu yönde elinden gelen çabayı gösterdiğini anlattı.

Atalay, Türkiye’nin çeyrek asırdır terörle mücadele ettiğini ifade ederek, Başbakanlık bünyesinde Terörle Mücadele Yüksek Kurulu bulunduğunu anımsattı. Atalay, bu kurulun çok önemli ve fonksiyonel olduğunu, verimli çalıştığını söyledi.

Terörle mücadelenin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütün kurumlarıyla en öncelikli konusu olduğunu bildiren Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:”Bu, Hükümetimizin de en öncelikli konusudur, bunda hiçbir tereddüt yok. Bu dönemdeki kadar kararlılık hiçbir zaman görülmemiştir. Bu dönemdeki kadar devletin bütün kademeleriyle, kurumlarıyla tam bir ahenk içinde, her şeyi tam paylaşarak, bu tutarlılık ve kararlılık içinde terörle mücadele hiçbir dönemde yürütülmemiştir.

Ana muhalefet, bazı şeyleri yeni yeni fark ediyor, biz AK Parti hükümetleri olarak 5 yıldır uyguluyoruz. Terörle mücadeleye bir bütün olarak bakmak, özellikle bölgeye dönük ekonomik faaliyetler, yatırımlar, sosyal politikaların daha fazla götürülmesi, vatandaşlarımızın devlete bağlılığının artırılması, terörün zeminin yok edilmesi gibi politikalar, bizim bütüncül bakışımızın boyutlarıdır. Biz teröre hiçbir zaman tek boyutlu bakmadık. Bu konuları ciddiye alıyoruz, hamaset ve dolduruşa gelerek hareket etmiyoruz. Bütün boyutlarıyla en ileri şekilde analiz ederek, hiçbir alanı eksik bırakmadan, ciddi, büyük devlete yakışır bir politika izliyoruz.”

-”BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜMÜZE ZARAR VERENLER”-

Bakan Atalay, rastgele karar vermediklerini, bazılarının, bunu anlamakta bile zorlandığını ifade etti. Terör ve terörist ile vatandaşları ayırmanın, en önemli konulardan biri olduğunu vurgulayan Atalay, ”Buna çok hassasiyet gösteriyoruz. Bizim bölünmez bütünlüğümüz, vatandaşlar arasındaki bölünmez bütünlük ve kardeşlikten geçer. Bunu sağlamak zorundayız. Bunu zedeleyen, bu yönde provokasyonlar yapan, tahrikler geliştirenler, bölünmez bütünlüğümüze en fazla zararı veriyorlar” diye konuştu.

Atalay, şehitlerin uğurlandığı günlerde, Ekim ayında infialler olduğunu, bu süreçte, bazı illerde vatandaşlara karşı, kökenlerine bakılarak olumsuz tavırlar sergilendiğini belirtti. Atalay, nerede, hangi dernek, vakıf, sivil ve resmi kişilerin neler yaptığının kayıtlarının bulunduğunu vurgulayarak, bunların çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Hassasiyetleri sürdürdüklerini, kardeşliği sağladıklarını belirten Atalay, 2 hafta önce vali, emniyet güçleri yöneticileriyle bölgede toplantı yaptığını anlattı. Atalay, toplantıya katılanların, ”Bölgeye daha fazla hizmet, vatandaşlarımıza daha fazla sevgi, şefkat, daha fazla ekonomik, sağlık yatırımı, daha fazla eğitim” dediğini vurguladı.

Atalay, ”Türkiye Cumhuriyeti Devleti, terörist, terör örgütüyle bütün imkanlarıyla, güvenlik güçlerimizin bütün fedakarlığıyla mücadeleye devam ediyor ve edecek, bunda hiçbir tereddüt yok” diye konuştu.

-”CHP, 1930’LARDA KALDI”-

Atalay, ”ABD’den başı öne eğik dönmek”, ”etnik ayrımcılığı kaşımak” şeklindeki eleştirilerin, Mecliste Başbakana, Hükümete karşı söylenmesini esefle karşıladığını vurguladı.

Bakan Atalay, ”AK Parti ve AK Parti hükümetleri, Türkiye’nin başını dik etmiştir. Biz Türkiye’nin onurunu yükselttik. Türkiye’yi büyük ülke yaptık. Ekonomisi, demokrasisi, insan haklarıyla, Türkiye’yi, hepimizin, yurt dışında gurur ve onurla temsil edeceğimiz bir ülke haline getirdik” diye konuştu.

İl Özel İdaresi Kanununu çıkardıklarını anımsatan Atalay, şöyle devam etti:”Kanunla, il genel meclisi başkanlarının seçilmiş kişilerden olması öngörülüyor. Cumhuriyetin ilk yılları böyleydi, Atatürk döneminde. Bizim CHP’miz 1930’larda kaldı, çok eskilerde kaldı, hala tek parti, devlet de tek parti… O yıllar geçti. Artık yönetim yerine, yönetişim kullanılıyor. Artık demokratik katılım, vatandaşın katılımı kullanılıyor. Demokrasiden korkmamak lazım.”

-”YENİ ÖNLEMLERİMİZ VAR”-

Kapkaçın kaybolduğunu, geçen yıla göre bu yıl yüzde 65 azaldığını ifade eden Atalay, ”Trafiği düzene koyacağız, vatandaşımız evinde hırsızlık olmasından, sokakta kapkaç olmasından korkmadan yaşayacak. Bunu sağlayacağız. Bunun için hiçbir mazeretimiz yok” dedi.

Atalay, her adi suçun arkasında çete bulunduğunu, 2 hafta sonra bir paket açıklayacaklarını, Türkiye’nin uyuşturucu güzergahı olmaktan çıktığını vurgulayarak, sözlerini, ”Vatandaşımızın, gece yastığa başını rahat şekilde koymasını sağlayacağız. Yeni önlemlerimiz var. Gelecek yılın ilkbaharında farklı göstergeler olacak. Trafikte ve asayiş yönünden daha huzurlu olacağız” diye tamamladı.