‘İçişleri Bakanı fişleme var mı yok mu açıklamalı’

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, kamuoyunda jandarmanın vali, milli eğitim müdürü, nüfus müdürü gibi kamu çalışanlarını fişlediğine yönelik haberlerin muhatabının İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu olduğunu söyledi.

Fişleme var mı, yok mu? Siyasi iradenin bunu çıkıp açıklaması gerekiyor.” dedi.
Türkiye’nin gizliliklerden her zaman sıkıntı duyduğunu, bu noktada birçok insanın mağdur olmuş olabileceğini hatırlatan Ünlütepe, insanların yaşamlarından ve davranışlarından dolayı sicillerine bir şeylerin işlenmesine karşı olduklarını söyledi. Hiç kimsenin düşüncelerinden dolayı da böyle bir tutuma maruz kalmamasını tasvip etmediklerini aktaran Ünlütepe, “Doğruluk derecesi nedir bilmiyoruz. Genelkurmay böyle birşey yoktur diyor. Basında da böyle birşey çıktı. İnsanların fişlenmesi uygun değil. Demokrasiyle bağdaşmıyor. İşin özünde ben buna karşıyım. Türkiye’de özel hayatın gizliliği var, müdahale edemezsiniz. Bunların hiçbir yasal dayanağı yok.” diye konuştu.

Türkiye’de, kamuda hala bunların tartışıldığını ifade eden Ünlütepe, İçişleri Bakanının tavır koyarak varsa fişleme olayını kamuoyuna aktarması gerektiğini söyledi. Fişlenenlerin İçişleri Bakanlığı’nın çalışanları olduğunu kaydede Ünlütepe, Bakan Aksu’yu susarak konuların kamuoyunda daha da tartışılmasına neden olmakla suçladı.

Ünlütepe şunları söyledi: “Bakan tepki göstermeli, çıkıp açıklama yapmalı. Bakan ya bunu ciddiye almadığı için üzerinde durmuyor, ya da susmayı tercih ediyor.”