İçki yasağına şaraplı cevap

Yaklaşık 500 kişilik grup, ''Üsküdar Belediyesi'nin encümen kararıyla halka açık yerlerde içki içenlere para cezası kesmesi ve adlarını belediyenin internet sitesinde yayımlamasını'' protesto etti.

Deniz Som, beraberindeki eşi Harika Som ve yanındakilere şarap ikram ettikten sonra yaptığı açıklamada, ”Şeriat usul usul geliyor. Fakat bendeniz bir yurttaş olarak, ülkemi orta çağ karanlığına sürüklemek isteyenlere artık başkaldırıyorum ve yedi kuşak Üsküdarlı olarak meydan okuyorum. Eşimle birlikte, elimde bir şişe şarap ve kadehlerle buradayız” diye konuştu.

Halka açık yerlerde içki içenlerin isimlerinin internet ortamında teşhir edildiğini dile getiren Som, şunları kaydetti: “Ayyaşlara, çevreyi rahatsız edenlere ben de karşıyım. Balık tutarken bira içen insana hesap soruyorlar. Biz buna karşıyız.”

Bedri Baykam da Türk halkının aydın, demokrat, laik kesiminin, içki içmeyi sevsin sevmesin bu yasaklara izin vermeyeceğini belirterek, ”Burada, özgürlüklere ve yaşam tarzlarına müdahale etmeye karşı Türk halkının direncini görüyoruz. Bu küstahlık hakkını kendinde bulup bizim yaşam tarzımıza orta çağ şeriatçı anlayışta uygulamalarla set çekmek isteyenlerin sonu hüsran olacak” dedi.

Bu arada, adının daha sonra Bilal Ç. olduğu öğrenilen bir kişi, Deniz Som’a yaklaşarak yumruk attı. Çevrede önlem alan polis, gruptakilerin darp ettiği bu kişiyi gözaltına aldı.