Içkiden sonra havuz

ANKARA - CHP’li Çankaya hariç, Ankara’nin tüm sosyal tesis ve parklarinda içki yasagi uygulayan AKP’li belediyeler, ellerindeki havuzlara da harem-selamlik giriyorlar.

BASKENT’te alkol yasagini, sosyal tesis ve parklarda tam kadro uygulayan AKP’li belediyeler, belediye yüzme havuzlarinda da harem-selamlik uygulamasini sürdürüyor. Ankara Büyüksehir Belediyesi’nin iki ve Keçiören Belediyesi’nin bir yüzme havuzunda kadinlar ile erkekler ayri saat veya günlerde yüzebiliyor. Ankara’da AKP’li belediyelerin elinde olan 4 havuzun üçünde harem-selamlik uygulama sürdürülüyor.
Büyüksehir Belediyesi’nin Altinpark’taki olimpik yüzme havuzundan kadinlar sadece cumartesi günü yararlanabiliyorlar. Diger günlerin tamami ise erkeklere ayrilmis durumda. Yine Büyüksehir Belediyesi’nin Sincan Harikalar Diyari’ndaki yari olimpik yüzme havuzunda da uygulama harem-selamlik. 650 bin nüfusu ile AKP’nin Baskent’teki en büyük metropol ilçe belediyesi olma özelligini tasiyan Keçiören Belediyesi’nin yüzme havuzu ve spor tesislerinde de kadinlar ile erkekler bir araya getirilmiyor. Belediyenin yaptigi süper lüks tesiste cinsiyetler farkli havuzlari kullanirlarken, spor salonunda bile kadin ile erkegin bir araya getirilmemesi dikkat çekiyor.
AKP’li belediyelerden olan Yenimahalle Belediyesi’nin olan Haci Ömer Sabanci Yüzme Havuzu’da ise diger partili belediyelerin tam tersi bir uygulama sürdürülüyor. Havuzun bakiminin yapildigi pazartesi günü hariç tüm günlerde yüzme havuzundan kadinlar ile erkekler birlikte faydalanabiliyorlar. Belediyenin CHP yönetimindeki döneminden kalan yüzme havuzunda, su anda baskanlik görevini sürdüren AKP’li Ahmet Duyar, eski yönetimden kalan uygulamayi degistirmedi.

BIZIMKISI MODERN
Duyar, havuzlarinda harem-selamlik uygulamaya hiçbir zaman gidilmeyecegini bildirerek söyle konustu: ‘Ben söyle düsünüyorum ki, halkin oylariyla isbasina gelen yöneticiler, kendilerini seçen halkin sesine kulak vermelidir. Bizim seçmenimiz de havuzu böyle kullanmak istiyor. Herkes çok rahat, çoluk çocuk kullaniyorlar. Bizim isimiz, halkimiza yüzme sporunu ögretmek ve sevdirmektir. Göreve geldigimizden bu yana binin üzerinde yurttasa yüzme ögrettik. Bizim havuzumuz, modern havuz. Ayrica havuzumuz çok kalabalik oluyor. Hele haftasonlari, igne atsan yere düsmez. Zaten havuzlarimizi da yayginlastiracagiz.’
Sadece o uygulamiyor
Harem-selamlik uygulamasina karsi olan tek AKP’li Yenimahalle belediye baskani Ahmet Duyar yüzme havuzunda böyle bir uygulamaya gidilmeyecegini ve bu konununda hiçbir zaman düsünülmedigini söyledi. ‘Bizim halkimizin seffaf, demokratik kosullarda her türlü hizmete haziriz’ diyen Duyar söyle konustu: ‘Biz demokratik bir anlayis ve yönetimiz. Kadin ile erkekler eskiden bu yana yüzme havuzumuzu birlikte kullaniyorlar. Bunu degistirme gibi bir düsünce ya da zihniyetimizde yok. Ayrica uygulamamiz halkimiz tarafindan da takdirle karsilaniliyor ve tasvip ediliyor.