İçme suyuna eşekli çözüm

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya Belediyesi'nin Muhacir Mahallesi sakinleri 10 yılı aşkın bir zamandır, su ihtiyacını mahalleye 1 kilometre uzaklıkta bulunan dereden eşek sırtında taşıdıkları suyla karşılıyor.

hane ve 50 nüfusun yaşadığı mahallede, köylüler çareyi eşek sırtında su getirmekte buldu. Çoğunluğu 1995 yılında çevre illerden göç ederek Erzincan’a yerleşen vatandaşlar, ilk olarak Küçük Ağa Köyü’ne yerleşirler. Köylüler sonra havyan sayısı artınca diğer köylülerin şikayetleri üzerine başka bir arazi satın alarak Küçük Ağa Köyü’nün 1 kilometre dışına yerleşir. Bu alanı kendilerine yerleşim yeri olarak belirleyen köylüler iki yıl çadırlarda yaşadıktan sonra, kendilerine betonarme evler ve ahırlar yapar. Çadırkaya’nın belediye olduğu dönemlerde bir mahalle olarak sayılan ve belediye seçimlerinde oy kullanan Muhacir Mahallesi sakinleri, elektrik, telefon ve yol hizmeti almasına rağmen su hizmetinden 10 yıldır faydalanamıyor.
Mahallelerine 1 kilometre uzaklıkta bulunan köyden su getirmek isteyen Muhacir Mahallesi sakinleri, Küçük Ağa Köyü sakinlerinin açtığı davayla yürütmeyi durdurma kararı alması sebebiyle suya kavuşamadı. Vatandaşlar daha sonra ise, Botaş’ın Doğalgaz Boru hattı çalışmaları sırasında çıkan sudan faydalanmak isterken bu kez de tarlasından hat geçmesini istemeyen komşu köylülerin mahkeme engeliyle karşlaştılar. 15 yıl önce kurulan ve bir türlü suya kavuşamayan köylüler, çareyi eşeklerle köyün 1 kilometre uzaklıkta ki dereden su getirmekte buldu. Zaman, zaman kar erittiklerini söyleyen vatandaşlar, suyu sobalarda ısıttıktan sonra bulaşıklarını ve çamaşırlarını yıkıyor. Kışın soğuk ve karlı dönemlerinde kurtlarla karşı karşıya kalmaktan korkan vatandaşlar, kendilerine bir yardım eli uzatılmasını bekliyorlar.
10 yılı aşkın bir zamandır bu bölgeye yerleştiklerini ve köylerinde su olmaması sebebiyle çok sıkıntı çektiklerini söyleyen köyün ileri gelenlerinden Osman Korkmaz (80), kendilerinin ve hayvanlarının su içemediğini belirterek, “Derenin suyu içildiğinde de hastalanıyoruz. Küçük Ağa köyüne yerleştik, anlaşma sağlayamadığımızdan oradan ayrıldık ve tarlalar satın alarak buralara yerleştik. Aradan yaklaşık Hala suyumuz yok.” açıklamasında bulundu.
Tercan’a bağlı Çadırkaya Belde Belediye Başkanı Sait Şahin ise, Çadırkaya’nın bir mahallesi olan Muhacir Mahallesi’nin su sorunundan haberdar olduklarını belirtti. Şahin, suyun bu köye gitmesi için gereken prosedürün tamamlanması gerektiğini ifade ederek, buranın resmen bir mahalle olabilmesi, su götürülebilmesi için imar planı düzenlemesi yapılması gerektiğini ifade etti. Başkanı Şahin, “Yerleşim yapılan alanların hali hazırda arazi göründüğünü, arazilerin ifraz yapılması, hangi tapunun yerinin nereyi kapsadığının anlaşılması için mahalle sakinleriyle görüşmeler yaptıklarını ve yapılması gerekenleri kendilerine söyledik.” açıklamasında bulundu. Hukukun çizdiği çizginin dışına çıkamayacaklarına vurgu yapan Şahin, “İfraz yapılsın, parsellensin, herkesin üzerindeki tapulu alanlar belli olsun, bize ev yapacağım diye müracaatta bulunsunlar. Biz de prosedürü ne ise, nasıl uygulanacaksa uygulayacağız. Ruhsatlarını verip sularını bağlayacağız.” ifadelerini kullandı.