İdam Ortadoğu’yu karıştırdı

Saddam Hüseyin'in idamının Irak'ta şiddeti daha da körüklemesinden korkuluyor.

HİNDİSTAN

Hindistan, Saddam Hüseyin’in idam edilmesinden üzüntü duyduğunu ve ölümünün mezhep çatışmalarını kışkırtmasından endişe ettiğini bildirdi.

VATİKAN: ”TRAJİK BİR OLAY”

Vatikan’dan yapılan açıklamada ise Saddam Hüseyin’in idam edilmesi ”bütün ölüm cezaları gibi trajik bir olay” olarak değerlendirildi. Açıklamada, infazın ”kan davası ruhunu kışkırttığı ve Irak’ta yeni bir şiddetin tohumu ektiği” ifade edildi.

LİBYA’DA 3 GÜNLÜK YAS

Saddam Hüseyin’in avukatlarından Necib el Nuayimi, devrik liderin naaşının Irak dışına götürülebileceğini, nereye defnedileceğine ailesinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

Libya da Saddam Hüseyin için 3 günlük yas ilan etti.

MALEZYA

İdamın ardından endişeli olduğunu belirtti.

HAMAS

Irak’ın ABD tarafından devrilen devlet başkanı Saddam Hüseyin’in idam edilmesinin “siyasi bir cinayet” olduğunu belirtti.

AB BARBARCA BULDU

AB, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in bu sabah asılarak idam edilmesini “barbarca” buldu.

AB Komisyonu’nun kalkınmadan sorumlu üyesi Louis Michel, Reuters’e yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin’in idam edilmesinin barbarca olduğunu ve onu bir “şehit” haline getirebileceğini söyledi.

“Barbarca hareketlerle barbarizmle mücadele edemezsiniz” diyen Michel, ölüm cezasının demokrasiyle bağdaşmadığını ifade etti. Ölüm cezasının AB’nin değerlerine aykırı olduğunu belirten Michel, Irak’ın devrik lideri hangi suçları işlemiş olursa olsun, AB’nin ilke olarak idama karşı olduğunu kaydetti.

RUSYA

İdamın Irak’ta yeni bir şiddet sarmalına yol açabileceği uyarısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kamyin, birçok ülke ve uluslararası örgütün, Iraklı yetkililere idam cezasının infaz edilmemesi çağrısının yanıt bulmamasından üzüntü duyduklarını söyledi.

Kamyin, Saddam Hüseyin’in idam edilmesinin Irak’ta siyasi ve askeri durumu daha da ağırlaştırabileceğini, etnik ve dini gerilimi daha da yükseltebileceğini kaydetti.

ALMANYA

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idam edilmesiyle ilgili olarak, ölüm cezasına karşı olduğunu bildirdi.

İTALYA

Başbakan Romano Prodi, Saddam Hüseyin’in idam edilmesinin Irak’ta gerilimi tırmandırmasından endişelendiğini söyledi.

İSPANYA

Dışişleri Bakanlığı ciddi insan hakları ihlallerine rağmen, Saddam Hüseyin’in asılmasından üzüntü duyulduğunu açıkladı.

Saddam Hüseyin’in asılarak idam edilmesi Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’te düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

BREZİLYA

Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ise Irak’ın ABD tarafından devrilen devlet başkanı Saddam Hüseyin’in idamıyla ilgili olarak, “bu adalet mi yoksa intikam mı?” sorusunu sordu.

FİLİSTİN

Saddam Hüseyin’in idam edilmesinin ardından Batı Şeria’daki Beytüllahim kentinin güneyinde 200 kadar Filistinli idamı protesto etti.

Görgü tanıkları, göstericilerin Saddam Hüseyin’in dev bir posteriyle Irak ve Filistin bayrakları taşıdıklarını ve ”Kanımızla öcünü alacağız Saddam” sloganları attığını belirtti.

Saci Zacri adlı gösterici, ”Saddam Hüseyin’e yapılan yasal değil. Saddam en iyi Arap lideriydi, Filistinlileri destekliyordu ve çok yardım ediyordu” dedi.

Başka bir gösterici Ahmed Abdül Rabbo ise, ”Saddam’ın ölümünden o kadar üzüntü duydum ki Kurban Bayramı’nı kutlamayacağım” dedi.

Görgü tanıkları, Saddam Hüseyin’in idam edilmesi nedeniyle Beytüllahim’de birçok Filistinlinin Kurban Bayramı’nı kutlamayacağını belirtiyor.

SUUDİ ARABİSTAN

Resmi haber ajansı SPA’nın bir siyaset uzmanı, ”Saddam Hüseyin’in cezasının kutsal aylarda ve Kurban Bayramı’nın ilk günü infaz edilmesinin şaşkınlık ve üzüntü yaptığını” belirtti.

Siyaset uzmanı, İslam ülkelerinin liderlerinin, bu mübarek döneme saygı göstermeleri gerektiğini belirtti.

Uzman, “birçok gözlemcinin Irak’ı onlarca yıl yönetmiş eski bir liderin davasının daha uzun sürmesini, davanın siyasi hale getirilmeden, ayrıntılı soruşturma içermesini ve titiz adli bir süreçten geçmesini bekliyordu yorumunu” yaptı.

ÜRDÜN’DEN IRAK’A BİRLİĞİNİ KORUMA ÇAĞRISI

Öte yandan Ürdün, Saddam Hüseyin’in idam edilmesinden sonra Irak’a, birliğini koruma çağrısında bulundu.

Ürdün hükümet sözcüsü Nasır Cevdeh, Saddam Hüseyin’in idamının Iraklıların birliğine olumsuz bir etkisi olmamasının ümit edildiğini belirterek, Iraklılara ”şiddeti durdurma ve ulusal birlik için çaba harcama” çağrısı yaptı.

BAASÇILAR IRAKLILARI ÖÇ ALMAYA ÇAĞIRDI

Saddam Hüseyin’in lideri olduğu Baas Partisi, Iraklıları, idamın öcünü almaya çağırdı.

Partinin, bir internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Iraklılar için bugünün büyük bir gün olduğu ve Irak’taki düşmana acımasızca saldırılması gerekildiği” ifade edildi.

ARJANTİN

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idam edilmesini kınadı.

Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Saddam Hüseyin’in idam edilmesini kınayarak, bunun ”barış sürecine katkısı olmayacağını” belirtti.

Arjantin hükümetinin idam cezasına karşı olduğunu belirten Kirchner, Irak’ta mezhepler arasında diyalogla ülkede barışın sağlanacağına, Irak’ın bütünlüğü ve egemenliğinin korunacağına olan inancını dile getirdi.

PERU

Peru Devlet Başkanı Alan Garcia da Saddam Hüseyin’in ”en ağır cezayı hak etmesine rağmen, Irak’ta yabancı birliklerin olması nedeniyle idamın meşru olmadığını” belirtti.

Garcia, düzenlediği basın toplantısında, Saddam Hüseyin’i ”tarihin en büyük suçlularından biri” olarak nitelendirerek, ”Tek karşı olduğum konu, cezanın ülke işgal altındayken infaz edilmesi. Suçları yüzünden mi yoksa yabancı güçlerin baskıları nedeniyle mi asıldı. Yabancı güçler bir ülkedeyken gerçek adalet olmaz” dedi.

FAS’TA GÖSTERİLER

Öte yandan Fas’ın başkenti Rabat’ta yaklaşık 200 kişi Saddam Hüseyin’in idam edilmesini protesto etti.

Sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla Rabat’taki BM temsilciliği önünde toplanan göstericiler Saddam Hüseyin’in idamını ”siyasi cinayet” olarak nitelendirerek, ”İdam uluslararası hukuka aykırı” sloganları attı.

Fas İnsan Hakları Derneği de oturma eylemi sırasında dağıttığı bildiride ”Amerikalı liderlerin ve başlarındaki George Bush’un uluslararası mahkemede yargılanması” çağrısında bulundu.

Başka bir dernekse yayımladığı bildiride Saddam Hüseyin davasını ”işgal güçlerinin kurduğu mahkemenin kepazeliği” olarak nitelendirdi.

Kazablanka’da ise ABD Konsolosluğu yakınında toplanan, mum ve Saddam Hüseyin’in posterlerini taşıyan 100 kadar kişi slogan attı.

Bu arada Fas Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı bildiride, Saddam Hüseyin’in idamına ilişkin açıklama yapmadı ancak Iraklılara barış içinde yaşama çağrısında bulundu.

Bildiride, Irak’ta mezhepler arasındaki uzlaşmanın kardeş ülkenin Arap-Müslüman dünyasındaki yerini yeniden bulmasını sağlayacağı ifade edildi.

İSRAİL

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Efraim Sneh, Irak’ta Saddam sonrası durumdan endişeli olduğunu söyledi.

İsrail Radyosu’na bir açıklama yapan Sneh, Saddam’ın idam edilmesini değerlendirirken, Irak’ın güneyinde hem merkezi hükümette hem de güney Irak’taki Şii toplumunda İran’ın etkisinin güçlenmesinden endişe duyduğunu belirtti.

Irak’ın Ortadoğu’ya kargaşa yayan, bir bölgesel “terör istasyonu” haline geldiğini ifade eden Sneh, “Bundan sonra ne olacak diye endişelenmemiz gerekiyor” diye konuştu.

MISIR

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in Kurban Bayramı’nın ilk günü idam edilmesinden üzüntü duyduğunu bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ala El Hadidi, ”Mısır’ın, Saddam Hüseyin’in idam edilmesinden ve cezanın Kurban Bayramı’nın ilk günü infaz edilmesinden üzüntü duyduğunu” belirtti. El Hadidi, cezanın infazı için Müslümanların duyguları ve Kurban Bayramı’nın özelliği hesaba katılmadan bir tarih seçildiğini ifade etti.

ORTADOĞU’DA BURUK BAYRAM

Saddam Hüseyin’in idam haberi ile birlikte Irak sokakları yine kana bulandı. Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda bayram hazırlığındaki 77 Iraklı hayatını kaybetti.

Irak’ın başkenti Bağdat’ın Hürriye semtinde bombalı üç araçla birbiri ardına düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısı 25’e çıktı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hürriye’deki saldırılarda 76 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Şiilerin çoğunlukta olduğu fakat Sünni nüfusun da bulunduğu Hürriye’de park etmiş bir araç havaya uçuruldu.

Bu arada Şiilerin yaşadığı Küfe kentinde bu sabah bombalı araçla yapılan saldırıda ölenlerin sayısının 36’ya yükseldiği bildirildi.

Polis, pazar yerinde düzenlenen saldırıda 58 kişinin de yaralandığını söyledi.

Başkent Bağdat’ın 30 kilometre güneyindeki Mahmudiye bölgesinde de işkence edilmiş ve vurulmuş 4 kişinin cesedi bulundu.