‘İdamı göze alırsan yaparsın’ sözüne sert çıkış

Baykal'ı sert bir dille eleştiren, Aydın Menderes, 'Baykal bu ifadesiyle densizlik etmiştir' dedi.

TBMM kulisinde gazetecilerle sohbet ederken, anayasa değişikliği ile ilgili olarak, ‘Anayasa yeniden yapılamaz mı? Elbette yapılır. Düşmanı atarsın, devleti yeniden kurarsın. Bayrağı dikersin. Parayı bastırırsın. Yapanlar yapmış… İhtilali yaparsın. İdamı göze alırsın… Anayasa toptan yenilenir’ diyen Deniz Baykal’ı sert bir dille eleştiren eski milletvekili Aydın Menderes, “Baykal sarf ettiği sözlerle tek kelimeyle densizlik yapmıştır” dedi.

24 TV’de Fuat Kozluklu’nun sunduğu ‘Moderatör’ programına telefonla bağlanarak, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Başbakan Erdoğan arasında çıkan, ‘beyaz çarşaf’ polemiğini değerlendiren, Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes, “Türkiye’de idamlara ve ihtilallere ilk karşı gelmesi gereken tek kişi CHP Genel Başkanıdır. Bunlardan bahsetmiş olması, tek kelimeyle densizliktir.” diye konuştu.

BAYKAL İDAM SEHPASININ NERESİNDE DURUYOR?

Baykal’ın sözlerinden dolayı hayretler içerisine düştüğünü belirten eski milletvekili Menderes, 48 yıl önce olup bitenlerin bugünün siyasetiyle birlikte yeniden hatırlatmanın ‘tek kelimeyle densizlik’ olduğunu ve Baykal’ın hangi şuur altıyla bu sözleri sarf ettiğini anlayamadığını belirtti.

Konuşmasından oldukça sinirli olduğu gözlenen Menderes, Baykal’ın, Babasının idamından sonra geçen 48 yılda, demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları açısından bir arpa boyu mesafe dahi gidemediğini ve hala 27 Mayıs’ta kaldığını söyledi.

Baykal’ın bu söylediklerinin kabul edilemez olduğunu ifade eden, Menderes, “Baykal; Menderes, Zorlu ve Polatkan için kurulmuş idam sehpalarının acaba neresinde duruyor.” dedi.

ÇIKIP DERHAL ÖZÜR DİLEMELİ

Baykal’ın mahcup olması gereken sözler söylediğini, kendisinin bu sözlere üzülmediği, yıllardan beri aile olarak kaya gibi dimdik ayakta olduklarını fakat Türk demokrasisi adına çok üzüldüğünün altını çizen Aydın Menderes, Baykal çıkıp herkesten özür dilemelidir dedi.

“Baykal tanıdığım ve takdir ettiğim bir insandı. Beni çok büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Baykal adına üzüldüm.” Diyen Menderes, “Baykal, aziz Türk milletinden, demokrasiden ve Adnan Menderes’in milyonlarca sevenlerinden, ‘Maksadımı aşan bir söz söyledim’ diyerek özür dilemelidir.” Şeklinde konuştu.

“1925’TEN BERİ, ‘LAİKLİK YIKILIYOR’ DİYORLAR”

“CHP yıllardır, kim iktidarda olursa olsun, laik tehlikededir sözünden başka ne söylemiştir” diyen Menderes, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kapatıldığı 1925’ten beri aynı şeylerin söylendiğini, fakat Laikliğin 83 yıldır dimdik ayakta olduğunu hatta daha fazla güçlendiğini ifade etti.

Başörtüsünün üniversiteye girmesiyle laiklik arasında bir bağın olmadığını belirten Menderes, bu yönde düşünenlerin olabileceğini fakat Meclis’in bir karar verdiğini ve Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlattı.

HABER7