‘İdamın en tatlı anı’

İran'ın etkili dini liderlerinden Hüccetülislam Ahmed Hatemi, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamını 'iyi haber' sözleriyle nitelendirdi.

İran’ın resmî haber ajansı IRNA’ya göre Ahmed Hatemi, Saddam’ın kendi halkına karşı kimyasal bomba kullanan bir diktatör olduğunu vurgulayarak, “Halepçe’de binlerce kişi birkaç dakikada öldü. O, 100 binden fazla Kürdü öldüren bir tirandı” dedi. Saddam’ın bir diktatör olduğunu vurgulayan Hatemi, “Saddam Sünni değildi. O hiçbir dine inanmıyordu. Sadece Şiileri öldürmedi” dedi. Hatemi, Saddam’ın 163’ü el-Hekim ailesinden olmak üzere yüzlerce Şii’yi de şehit ettiğini söyledi.

Hüccetülislam Hatemi; savaşta 200 bin İranlı gencin ölmüne neden olan, Kuveyt ve Suudi Arabistan’a saldıran Saddam’ın yabancı güçler ve özellikle ABD’ye hizmet ettiğinin altını çizdi. Ahmed Hatemi, Saddam’ın idamdan önce Amerikalılara, “Bölgedeki çıkarlarınızı garanti altına alabilecek tek kişi benim. İran’a karşı kimyasal silah kullanmış olmaktan gurur duyuyorum” dediğini iddia etti.

Bazı ülkelerin Sadam’ın idamından üzüntü duyduklarını açıklamasına ve ulusal yas ilan etmesine tepki gösteren Hatemi, “Bu saçma ve komik” diye konuştu. İsim vermeden Libya’ya yüklenen Hatemi, “3 günlük yas ilan etmek, Saddam’ın tüm suçlarına ortak olmask anlamına gelir. Siz Kur’an’a iman eden İslamî bir hükümet misiniz?” dedi.

ABD’nin Şii ve Sünnileri birbirine kırdırmayı planladığına şüphe olmadığını vurgulayan Ahmed Hatemi, Saddam’ın Beyaz Saray’la suç ortaklığı yaptığını itiraf edemeden idam edilmesinin ABD’nin çıkarlarına hizmet ettiğini savundu.