‘İddialar doğruysa siyaseti bırakırım’

CHP lideri Deniz Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın dünkü gensoru görüşmelerinde kullandığı ‘gaspçı’ ve ‘parasını dolara çevirdi’ sözlerini mahkemeye taşıyor.

Genel Kurul’da Unakıtan’ın iddialarına cevap vermeyen Baykal, görüşmeler sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Unakıtan’ın ‘kendisini savunmaktan aciz’ olduğunu, buna rağmen suçlamalarda bulunduğunu kaydeden Baykal, “Maliye Bakanı perişan bir görüntü içinde. Sadece bu görüntü için bile bakanlıktan alınması gerekir.” ifadesini kullandı. İddiaları net bir dille yalanlayan Baykal, kur patlamasından önce para değişimi yaptığı konusunu daha önce bir gazetecinin gündeme getirdiğini hatırlattı. Baykal, “Çok ciddi bir iddia. Sıradan bir insan söylemiyor bunu. Ancak daha önce bu iddiayı gündeme getiren gazeteci hakkında dava açtım. Mahkeme böyle bir şey olmadığına karar verdi. Unakıtan hakkında da bu konuda dava açacağım.” diye konuştu. Kamu arazisini işgal etme suçlamasını da yalanlayan Baykal, iddiaları ‘zavallı yalanlar’ olarak değerlendirirken Unakıtan’ı işaret ederek, “Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.” diye konuştu.

Baykal, dünkü grup toplantısında ise Şemdinli iddianamesiyle ilgili değerlendirmelerini sürdürdü. İddianameyi, ‘TSK’ya darbe girişimi’ olarak yorumlamasına tepki gösteren Başbakan Erdoğan’ın aynı konuyu ‘tertip’ olarak değerlendirdiğini savunan Baykal, “Benim darbe sözüme niye kızıyorsun? Kendin ‘karanlık tertip’ diyorsun. Bu tertibi kim yapmış? Ne tertibi, ‘yargı işliyor’ de. Tertip lafı itiraftır.” dedi. Olayda çok iyi tavır sergilediklerini anlatan Baykal, “Asıl üzüntü verici olan yargının bu işe alet edilmesidir dedik. Bu iş başarısız kalacaktır. Teşhir edilmiştir.” dedi.