İddialar kafaları karıştırıyor

Hrant Dink suikastinde, polis çemberi genişletiyor. İddialar kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında Trabzon’da Erhan Tuncel’in arkadaş çevresinden 3 kişi daha gözaltına alındı. Trabzon polisi, gözaltındaki 3 kişiyi İstanbul polisine teslim etti. İstanbul’daki sorgularının ardından tutuklanan zanlıların verdiği bilgiler doğrultusunda gözaltına alınan 3 kişi, cinayeti araştıran ekip tarafından sorguya alındı.

Cinayet soruşturmasında tutuklanan Ogün Samast, azmettirici Yasin Hayal ve diğer 3 tutuklu sanık ise tutuklu bulundukları Bayrampaşa Cezaevinden geniş güvenlik önlemleri altından çıkarıldı. Tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Ersin Yolcu, Ahmet İskender ve Zeynel Abidin Yavuz Kandıra F Tipi Cezaevine gönderildi.

Tutuklu Yasin Hayal ve Erhan Tuncel ise, Tekirdağ F Tipi Cezaevine gönderilerek tek kişilik ayrı odalara konuldu.

Bu arada soruşturmada tutuklanan Erhan Tuncel’in polisin ‘haber elamanı’ oduğu iddiaları da kafaları karıştırdı. İddiaya göre Erhan Tuncel cinayeti 11 ay önce Trabzon Emniyeti’ne ihbar etti. Dönemin Trabzon emniyet müdürü Ramazan Akyürek de, ihbarı bir yazıyla İstanbul ve Ankara Emniyeti’ne bildirdi. Ancak, 15 Mayıs 2006 tarihinde Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne Reşat Altay getirildi. Şimdi merkeze alınan Reşat Altay’ın, daha önce bombalama eylemi sebebiyle sabıkası bulunan Yasin Hayal’le sıkı ilişkisi olan ve o çevreden haberler getiren Erhan Tuncel’in emniyetle olan bağlantısının neden kesildiği noktasında, bir açıklama yapması gerekiyor.

Erhan Tuncel cinayet işlenene kadar herhangi bir bilgi getirdi mi?

Getirdiyse nasıl bir işlem yapıldı ya da değerlendirilmedi mi?

Bütün bu iddialar ve sorular Trabzon’da İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen müfettişlerin gündeminde.

İstanbul Valisi Muammer Güler de ”Hrant Dink’in öldürüleceği yönündeki istihbarat bilgisinin İstanbul emniyetine bir yazı ile bildirilip bildirilmediği”ne ilişkin bir soru üzerine, iddiaların soruşturma kapsamında araştırıldığını söyledi.