Iddialar TSK’yi yipratmaya yöneliktir

Açiklamada söyle denildi:

“- Sayin Genelkurmay Baskani, kendisine Cumhurbaskanligi vadedildigi konusundaki iddialari, 13 Nisan 2004 tarihinde düzenledigi Basini Bilgilendirme Toplantisinda tereddüde yer birakmayacak sekilde açikliga kavusturmustur. Bu toplantida, kendileri tarafindan konuyla ilgili yapilan açiklamalar bugün de aynen geçerlidir.

– Genelkurmay Baskanligi görev süresi, yas haddini asmamak kaydiyla 4 yildir ve bu süre Sayin Genelkurmay Baskani için 30 Agustos 2006’da sona erecektir. Sayin Genelkurmay Baskani’nin bu tarihten sonra görev süresinin uzatilmasina iliskin ne bir düsüncesi, ne de bir beklentisi vardir.

– Sayin Genelkurmay Baskani, askerlik meslegine girerken ettigi yemin ile baglidir. Kendileri; ‘kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak itaatin’ tartismasiz dogruluguna inanmakta ve ‘Türk Silahli Kuvvetleri’nin her türlü siyasi cereyanin disinda oldugu’ kanun hükmüne bagli olarak askeri görevlerini sürdürmektedir. Siyaset kurumuna saygili olmakla beraber, emekli olduktan sonra herhangi bir siyasi olusumun içinde olmayi veya siyasi bir görev almayi düsünmemektedir.

– Içinde yasadigimiz kritik dönemde, Sayin Genelkurmay Baskani, sahsina yöneltilen haksiz elestiri ve temelsiz iddialari ortaya atanlara, esasen Türk Silahli Kuvvetlerini yipratmakta olduklarini bir kez daha hatirlatmakta ve bunlari yapanlari sagduyulu davranmaya davet etmektedir.

Kendileri, yüce ulusumuzun engin sagduyusuyla olup bitenleri akil süzgecinden geçirecegine ve gerçekleri dogru teshis edecegine yürekten inanmaktadir.”