İddianame-ihale ilişkisi gündemde

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la ilgili iddiaların Diyarbakır'daki Milli Savunma Bakanlığı ihaleleriyle ilişkişinin olup olmadığını sordu.

Karademir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Van Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırlanan iddianemede Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın isminin geçmesini Diyarbakır’daki bir dönemdeki Milli Savunma Bakanlığı ihaleleriyle ilgisinin olup olmadığını sordu.

Karademir, Savcı Sarıkaya tarafından hazırlanan iddianamenin kamuoyunda büyük yankı uyandırdığı ve bazı bilgi ve belgelerin ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu ifade etti. Kardemir, söz konusu iddianamede, Orgeneral Büyükanıt’a yönelik suçlamaların yer aldığı ve suçlamalara dayanak olarak, geçmişte Hizbullah ve PKK gibi terör örgütlerine yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle gözaltına alınıp mahkemeye çıkarıldığı basına yansıyan, işadamı Mehmet Ali Altındağ’ın ifadelerine dayandırıldığını belirtti. Altındağ’a ait İntim İnşaat Şirketi ve Altındağ İnşaat Taahhüt Ticaret İthalat İhracat şirketlerinin de, başta asker ve emniyet ihaleleri olmak üzere bir çok kamu ihalesinin aldığının ortaya çıktığını kaydeden Kardemir, şu soruları yöneltti:

“Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a yöneltilen iddianın, Diyarbakır’da bir dönem Milli Savunma ihalelelerinin değişmez ismi İşadamı Mehmet Ali Altındağ’ın bu işine son verilmesi ile ilgisi var mıdır? Altındağ’a ait şirketler, bugüne kadar kamudan hangi işleri almışlardır? İntim İnşaat Şirketi ve Altındağ İnşaat Taahhüt Ticaret İthalat İhracat şirketlerinin AKP iktidarı döneminde aldıkları ihale var mıdır? Varsa hangi kurumlara aittir ve kapsamı nedir?”