İddianame Meclis Komisyonu’nu karıştırdı

Van Cumhuriyet Başsavcısı'nın hazırladığı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı suçlayan iddianame Meclis Şemdinli Araştırma Komisyonu'nu karıştırdı.

İfadeleri gönderen Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu’na tepki gösteren Ersin, “Sizin gönderdiğiniz tutanaklar Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Yaptığınız etik değil, hoş değil. İstifa edin” dedi.

Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu, Ahmet Ersin’in eleştirlerine, “Gönderdiysem ne olmuş. Ben niye istifa edeyim, siz istifa edin” karşılığını verdi. Sıvacıoğlu ile Ersin arasındaki bu tartışmaya diğer üyeler de katılınca odada tansiyon yükseldi. AK Partili bazı komisyon üyeleri “Bunun üzerinde neden bu kadar duruyorsunuz” deyince CHP’li üyeler “Gerginlik meydana getirdiniz” cevabını verdi. AK Partili üyeler de “Gerginliği siz yapıyorsunuz” dedi. AK Partili üyeler bunun üzerine CHP’li üyeleri tutanakları kendilerine yakın basına sızdırmakla suçladı. CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer de “Parlementer rejimlerde bu tutanaklar verilirse ileride sıkıntı çıkar” dedi.

Komisyondaki bir başka tartışma konusu da Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in komisyonun Anayasa’ya aykırı olduğu yönündeki açıklamasıydı. CHP’li komisyon üyeleri “Bu komisyon kurulurken bakanın da katkısı oldu. AK Partili milletvekillerinin verdiği önergeyle kuruldu” dedi ve Komisyon başkanına yüklendi. CHP’li Ersin “Komisyonu savunmuyorsunuz. Yoksa biz konuşuruz” dedi. Bunun üzerine Başkan Sıvacıoğlu “Ben gerekli açıklamayı yaparım” dedi. Bakan Çiçek’e AK Partili üyeler de tepki gösterdi. Metin Kaşıkçıoğlu ve Sefer Ayhan Üstün, Adalet Bakanı’nın açıklamalarını tasvip etmediklerini, karşı çıktıklarını söyledi.

Öte yandan komisyona bilgi veren bir Milli İstihbarat Teşkilatı görevlisinin, Şemdinli ve civarıyla ilgili polis ve jandarmaya 500 ayrı bilgi notu verdiklerini, polis ve jandarmanın da bu bilgi notlarını değerlendirdiklerini ifade ettiği öğrenildi. İstihbarat görevlisi, Şemdinli’de 5 Ağustos, 1 Eylül, 1 Kasım ve 9 Kasım’daki patlamalarla ilgili bilgileri olmadığını söyledi.