İddianamede ünlüler mağdur

İstanbul'daki ''fuhuşa yönelik'' operasyona ilişkin soruşturmasını tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 sanık hakkında ''fuhuş için aracılık ve yer temin etmek'' suçlamasıyla iddianame hazırladı.

Alınan mahkeme kararları uyarınca, şüpheliler Dinçer D., Suat Y. ve Bülent T.’nin cep telefonlarının 29 Temmuz 2005 ile 24 Şubat 2006 tarihleri arasında
dinlendiği belirtilen iddianamede, ”dinleme sonucunda şüphelilerin mağdurları para karşılığında fuhuşa teşvik ettikleri, fuhuş yapmalarında aracılık ve yer temin ettiklerinin belirlendiği” ileri sürüldü.

Bu 3 şüphelinin, mağdurlar adına cep telefonlarıyla irtibat kurarak, değişik tarihlerde ”erkeklerle para karşılığında fuhuş yapmaları için pazarlık ve aracılık ettikleri” öne sürülen iddianamede, şüphelilerin bazı mağdurları müşteri ile buluşacakları adreslere bizzat götürdükleri, bazı mağdurlara cinsel ilişki için evlerini kullandırdıkları ifade edildi.

İddianamede, bu 3 şüphelinin ”cinsel ilişki karşılığında mağdurların müşterilerinden aldıkları paranın bir kısmını kendilerine alarak geçimlerini bu yolla sağladıkları” belirtildi.

Diğer şüpheli Aysel E.’nin de ”fuhuşa aracılık ettiği” öne sürülen iddianamede, bu şüphelinin 19 Ekim 2005 ile 27 Aralık 2005 tarihlerinde ev telefonundan Bülent T.’yi arayarak, ”bir müşterisi için para karşılığında fuhuş amacıyla ismen tanınmış bir bayan istediği” yönündeki iddiaya yer verildi.

İddianamede, şüpheli Bülent T.’nin evinde yapılan aramada 2 mağdurun yatak odasında olduğunun tespit edildiği de anlatıldı. Aynı iddianamede, TCK’nın 227. maddesinin 2. fıkrası uyarınca, Dinçer D.’nin 16 mağdur, Suat Y.’nin 12 mağdur, Bülent T.’nin de 7 mağdur için ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi. İddianamede, Aysel E.’nin da aynı TCK maddesi uyarınca cezalandırılması öngörüldü. İddianamede, bazı tanınmış futbolcular ile bir manken de tanık sıfatıyla yer aldı.

TCK’nın 227 maddesinin 2. fıkrası; ”Bir kimseyi fuhuşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Fuhuşa sürüklenen kişinin kazancından yararlanılarak kısmen veya tamamen geçimin sağlanması, fuhşa teşvik sayılır” hükmünü içeriyor.