İDO beş ayrı noktaya akaryakıt bariyeri yerleştirdi

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), denizde olan akaryakıt sızıntılarına karşı beş ayrı noktaya deniz bariyerleri yerleştirdi.

Meke Deniz Temizliği şirketi tarafından üretilen bariyerlerle ilgili İDO Yenikapı iskelesinde bir eğitim düzenlendi. Firmanın Çevre Mühendisi Gülin Kutluay, bariyerlerin kullanımı ve işlevleri hakkında İDO personeline kısa bir bilgilendirme yaptı. Eğitimin ardından personel iskeleye sabitlenen 250 metrelik bariyerlerin açılmasını ve toplanmasını izledi.
Atıkların alınması ve kontrolü yönetmeliği çerçevesinde çevreye olan duyarlılığı artırmak için bu tarz bir çalışma yaptıklarını ifade eden İDO Makine Enspektörü Yavuz Çatal, oluşabilecek herhangi bir kaza veya atık yağ sızıntısında çevreye en az zararın verilmesi için bariyerleri yerleştirdiklerini söyledi. Beş nokta haricinde sefer yoğunluğuna göre farklı alanlara da bariyer alımlarını sürdüreceklerini kaydeden Çatal, “Aynı zamanda bir atık yağ aracı aldık. Bu araçla gemilerimizin tamamından sıvı atıkları alacağız. Gemi sayımız oldukça fazla olduğu için bariyerleri karada tutuyoruz. Hareketin en çok olduğu ve kaza riskinin yüksek olduğu noktalara bu bariyerleri yerleştiriyoruz. Bütün bariyerlerin maliyeti ekipmanlarıyla birlikte 95- 100 bin YTL civarında.” şeklinde konuştu.

BARİYER, 3 DAKİKADA SERİLİP, 5 DAKİKADA TOPLANABİLİYOR

Çevre Mühendisi Gülin Kutluay da, bariyerlerin üretimini kendilerinin yaptığını belirtti. İDO’nun 5 iskelesine toplam 895 metre deniz bariyeri konulduğunu dile getiren Kutluay, “Bugün bariyerlerle ilgili teknik bilgiyi personele aktarmak ve kullanımını göstermek amacıyla bir program düzenlendi. Nasıl serilecek, nasıl toplanacak bununla ilgili bilgilendirme yapıldı. Bariyer 3 dakikada serilip 5 dakikada toplanabiliyor. Sızıntının olduğu yere hızlı şekilde ulaşım sağlanırsa bariyerlerin etkisi o kadar artıyor. Bariyer sızıntının yayılmasını engelliyor. Daha sonra farklı cihazlar kullanılarak bu maddeler deniz yüzeyinden toplanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.