İdrar kaçırmaya ameliyatsız çözüm

İdrar kaçıma rahatsızlığının sadece yaşlılıkta değil, daha erken yaşlardada oluşabileceği, manyetik dalga yöntemi ile elbise dahi çıkarılmadan tedavi edilebildiği açıklandı.

Akay Hastanesi Kadın Doğum Usmanı Op. Dr. Selahhattin Kükner, kadınların yüzde 25’inin hayatlarının herhangi bir döneminde idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekerken, manyetik dalga yöntemi ile hastaların elbiselerini dahi çıkarmadan tedavi edilebildiğini kaydetti.

Op. Dr. Selahhattin Kükner yaptığı açıklamada, idrar kaçırma rahatsızlığının en kötü yanının “başım ağrıyor” der gibi rahat konuşulamaması olduğunu belirtirken, idrar kaçırmanın çoğu zaman yaşlanma ile doğal olarak ortaya çıkan bir durum olarak algılandığını ve doktora başvurulmadığını ifade etti.

Kentlerde ve özellikle çalışan kadınlarda idrar kaçırmanın derin depresyon, yalnızlık duygusu ve sosyal ilişkilerde daralmaya (idrar kokusu, ıslaklık hissi) yol açtığını bildiren Kükner, genel inanışın aksine idrar kaçırmanın, sadece yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir durum olmadığına, daha erken yaşlarda da görülebildiğine dikkat çekti.

İstem dışı idrar kaçırmanın, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok kadının çözüm aradığı bir konu olmaya devam ettiğini dile getiren Kükner, her geçen yıl tıp dünyasında yeni yöntemlerin uygulanmaya başladığını kaydetti.

“KADINLARIN YÜZDE 25’İ HAYATLARININ 1 DÖNEMİNDE BU SORUNU YAŞIYOR”

Kükner, hastalığın öksürme, hapşırma veya gülme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkabileceği gibi daha az eforla da meydana gelebileceğine işaret ederken, yapılan araştırmalarda kadınların yüzde 25’inin hayatlarının herhangi bir döneminde idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

Kükner, idrar kaçırmanın, uygun tedavi yöntemi ile büyük ölçüde tedavi edilebileceğini kaydederken, “Araştırmalara göre idrar kaçırma nedeni ile ameliyat olan hastaların yarısı beş yıl içinde tekrar idrar kaçırmaya başlayabilmektedir. İlaçlar ise bazı hastalarda ağız kuruluğu, baş dönmesi gibi istenmeyen yan etkiler yapmakta, bazı hastalarda ise hiç tesir etmemektedir. Yeni tedavi yöntemi (ExMI)ile idrar kaçıran hastalar elbiselerini bile çıkarmadan tedavi edilebilmektedir” dedi.
Kükner şöyle devam etti:

“ExMI, İngilizce’de Vücut Dışından Magnetik Uyarılma anlamına gelen Extracorporeal Magnetic Innervasyon kelimelerinin baş harflerini temsil etmektedir. Ameliyat ve ilaç tedavisini kabul etmeyen hastalar düşünülerek, uzun süreli çalışmalar sonucunda magnetik dalgalarla idrar tutan adalelerin güçlendirilmesi sayesinde idrar kaçırma rahatsızlığının ameliyatsız olarak tedavi edilebileceği gösterilmiştir.

ExMI ile idrar kaçırma tedavisinde hastalar, giyisilerini dahi çıkarmadan özel tedavi koltuğuna oturmakta, koltuğun altına yerleştirilmiş olan bir cihazın ürettiği manyetik dalgalar elbise ve dokulardan hiç zayıflamadan geçerek idrar tutmaya yarayan kasları uyarmakta ve çalıştırmaktadır.

Tıpta devrim yaratan bu teknoloji sayesinde bir çok kadının idrar kaçırma rahatsızlığından ameliyatsız olarak kurtulması mümkün olmaktadır. ExMI ile idrar kaçırma tedavisi ortalama 16 seans sürmektedir. Her bir seans yirmi iki dakikadır. Tedavi sırasında hastalar gazete, kitap okuyabilmekte, televizyon seyredebilmektedir. Akay Hastanesinde de bu tedavi yöntemi uygulanmaktamıdır.”