İETT yetkilileri otobüslerin zarar görmesine tepkili

PKK sempatizanlarının hedefi haline gelen İETT'nin molotof kokteyli atılarak son bir yılda 61 otobüsüne zarar verildi.

İETT, konuya ilişkin bir açıklama yaparak yapılan saldırıları kınadı. İETT’nin 1871 yılından beri İstanbulluların hizmetinde olduğu belirtilen açıklamada, “Gece,gündüz, yağış, yaz,kış demeden hizmet veren İETT otobüsleri, maalesef son zamanlarda kendini bilmez, çapulcu güruhunun hedefi haline gelmiştir. Ne yaptığını bile bilmeyen bu gruplar, İETT’yi, devleti ve dolayısıyla İstanbul halkını trilyonlarca lira zarara uğratmaktadırlar.” ifadeleri kullanıldı.

Dün gece, uzun bir süreden beri maddi hasarlı olagelen saldırılara, bir yenisinin daha eklendiği belirtilirken, bu seferki saldırıda 3 vatandaşın da hayatını kaybettiği vurgulandı. Dünkü saldrıların bilançosunun 4 yakılan otobüs olduğu belirtilirken, bunlardan ikisinin tamamen yandığı, ikisinin de ağır hasarlı olduğu bildirildi. 2005 yılı Ocak ayından itibaren 61 İETT aracına saldırı düzenlendiği, bunun neticesinde trilyonlarca liralık zararın oluştuğu kaydedildi.

İETT’den yapılan açıklamada şunlar dile getirildi: “Dar ve kısıtlı bütçelerle alınarak İstanbulluların hizmetine sunulan otobüsleri yakmanın, saldırarak zarar vermenin kimseye bir fayda getirmeyeceğini, özellikle saldıranların otobüslerin kendi malları olduğunu ve aile fertleri ile bütün İstanbullunun bu araçlardan faydalandığını unutmamaları gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Son olarak, kendi araçlarına zarar verme eylemlerinin mantıklı düşünen hiçbir kimse tarafından kabul edilmeyeceği gibi, kimseye de bir fayda getirmeyeceğinin altını çizmek istiyoruz.”