İfade tutanağı gönderilmesi içtüzüğe aykırı değil

Meclis Başkanı Arınç: "Komisyonun savcılığa ifade tutanağını göndermesi meclis içtüzüğüne aykırı değil"

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis Şemdinli Araştırma Komisyonu Başkanı tarafından Şemdinli olayıyla ilgili komisyona ifade veren bir kişinin ifade tutanağının Van Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmesinin tartışılmasının yersiz olduğunu söyledi.

Şemdinli olaylarının ardından Meclis’te grubu bulunan üç partinin isteği ve ortak kararı doğrultusunda Şemdinli Araştırma Komisyonu’nun kurulduğunu hatırlatan Arınç, sözkonusu komisyonun bu güne kadar görevini gerektiği gibi icra ettiğini savundu.

Hırvatistan dönüşü Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen TBMM Başkanı Bülent Arınç, ziyaretinin son derece olumlu geçtiğini söyledi. Arınç, açıklamanın ardından basın mensuplarının isteği üzerine soruları cevaplandırdı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın isminin Şemdinli iddianamesinde yer alaması olayına yol açan Şemdinli Araştırma Komisyonu’nun bir kişinin ifadesi tutanağının Van Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmesi ilişkin soruyu cevapladı. Arınç, ifade tutanağının savcılığa göndermenin Meclis içtüzü ile çelişmediğini söyleyerek şunları söyledi:

”Bu konuda komisyon neden kurulmuştur şeklinde yapılacak bir tartışma gereksizdir. Kanunlara göre dava konusu olan bir konu hakkında meclis komisyonu kurulması konusunda bir engel olmadığı görülmüştür. Şemdinli ve benzeri konularda Meclis’in araştırma komisyonu kurması kanunlara göre kurulabileceği açıktır. Ancak kamuoyunda yanlış bir tartışma yürütülmektedir. Meclis Araştırma Komisyonu ve Meclis Soruşturması Komisyonu birbirine karıştırılmaktadır. Temelinin anayasadan alan meclis araştırması görevini yapmaktadır ve bu meclis soruşturması değildir. Komisyon raporu başkanlığa sunulduktan sonra genel kurulda tartışmaya açılacaktır. Komisyona ifade veren bir kişinin istenildiğinde ifadesinin gönderileceği açıktır. Meclis Araştırma Komisyonu zorla bir insanı getiremez. Zorla ifadesini alamaz. Yemin vererek birinin ifadesini alma durumunda değildir. Komisyonun yönetimi başkana aittir. Aldığı kararlar meclisin çoğunluğu ile alınır. Bir yer meclisten ifade tutanağını istemiştir: Bu tutanak iki gün sonra istediği yer olan Van Cumhuriyet Savcılığına göndermiştir. Bunu isteyen cumhuriyet savcılığıdır ve bunu göndermekle doğru olan yapılmıştır. Bunu isteyen her türlü yerden bilgi talebinde bulunabilecek olan cumhuriyet savcılığıdır. Komisyon başkanı rutin bir işte kendi yetkisini kullanarak meclis içtüzüğüne uygun bir kararla ifade tutanağını göndermiştir. Böylesine rutin bir işte komisyon toplanarak çoğunluk kararıyla tutanağın gönderilmesi gerektiği tartışmaları doğru değildir.”