Iftar sofralarinda misafirler etli kömbe ile karsilaniyor

OSMANIYE - Ramazan ayini idrak ettigimiz bugünlerde Türkiye'nin degisik yörelerinde o yöreye has yiyecekler iftar sofralarini süslüyor.

Ancak yitirilmeyen bazi yörelerde maharetli ellerde hazirlanan etli kömbeler odun atesinde hazirlandiktan sonra misafirlere ikram ediliyor.

10 bin nüfuslu Toprakkale Ilçesi’nde kadinlar bir araya gelerek iftar için kömbe yapiyor. 70 yasindaki Halime Agusubasi çocuklugundan bu zamana kadar kömbe yaptiklarini söylüyor. Kömbenin etli ve peynirli, patatesli olmak üzere degisik çesitlerde yapildigini lezzetini ise disarida odun atesinde pisirilmesinden aldigini belirten Agusubasi “Ancak her sey modernlesti günümüzde. Insanimiz rahata alisti. Kömbeler evlerde ufak tepsilerde yapilir oldu. Korkuyorum kisa bir zaman sonra torunlarimizin çocuklari bu lezzetleri unutur” diyor.

Özellikle Ramazan ayi içerisinde misafirlere büyük tepsiler içerisinde odun atesinde hazirlanan kömbelerin ikram edildigini belirten Agusubasi genç kusaklara da bu kültürü aktardiklarini belirtiyor.

Kültür Arastirma Dernegi Baskani Ismet Ipek ise etli kömbenin göçebe kültürünün bir parçasi oldugunu belirterek Çukurova’nin birçok yerinde hala yapilmaya devam edildigini dile getiriyor.

Kültür degerlerinin hayatin getirdigi yeni sartlar dolayisiyla degistigini ve birçok degerlerinin bu yüzden kaybolmaya yüz tuttugunu belirten Ipek, “Küresellesen dünyada geleneklerinizi korumaniz çok zor. AB sürecinde bulunan ülkemizde getirilen bazi standartlar nedeniyle birçok degerimizi kaybettik. Sanirim kisa bir zaman sonra odun atesinde pisirilen kömbe gelenegi de yasanan degisim süreciyle beraber kaybolacak” diyor.

Kömbeyi çocuklarina da aktardiklarini belirten evli 5 çocuk annesi Selver Karalar (40) dileginin uzun yillar bu yemek kültürünün devam etmesi oldugunu söylüyor.

Karalar, 3-4 evin birleserek hazirladiklari kömbenin tarifini ise söyle anlatiyor.” Öncelikle hamur hazirlanir. Daha sonra oklavalarla hamurlar bir güzel açilir ve yufka haline getirilir. Daha sonra bu yufkalar özel olarak yapilan büyük tepsilere konur. Daha sonra bu yufkalarin içerisine dilege göre patatesli etli veya peynirli harç konur. Bunun üzerine baska bir yufka konur. Bu sekilde tepsi boyuna kadar islem yapilir. En sonunda yufka ile kapatildiktan sonra degisik motiflerde dilimlenir. Pisirilmeye hazir hale gelen kömbeler ise daha önceden hazirlanan odunlarin közü ile pisirilir. Alt tarafi pisen kömbenin daha sonra üzerine sac koyulur. Sacin üzerine ize alttaki közler koyularak üst tarafinda ayni sekilde pismesi saglanir. Bu islemlerin ardindan kömbemiz hazir hale gelir.”