Ihanet boyna dolanir

Bu olaylar oldugu andan itibaren, bir kararliligi ortaya koyduk. Dedik ki ‘biz bu isi sonuna kadar takip edecegiz, kimse bizden bir kayirmacilik beklemesin, bunun ucu nereye dayanirsa dayansin biz bunu sonuna kadar kovalayacagiz.’ Idari görev bize aittir, biz bu görevimizi yerine getirecegiz. Yargiya bunu en ideal sekilde ulastirmanin gayreti içinde olacagiz. Ve inaniyorum ki yargi da gecikmeksizin adil olan karari verecek ve bölge, ülkemiz bu konudaki hassasiyetlerinin neticesini de insallah görmüs, almis olacak.

ILLEGALITEYI DÖNÜSTÜRME

Fakat, bazilari puslu havayi sever. Ama bu puslu havanin beklentisi içinde olanlar var, onu da görmedim degil, bizzat yerinde görme imkanim oldu. Illegaliteyi legaliteye dönüstürme gayreti içerisinde olanlar var. Bunlari da birbirinden ayirmamiz gerekir. Bu, siyaset üstü bir meseledir. Bizler yol haritamizi kendimiz belirledik, biz sloganlarla ülke yönetmeye gelmedik. Yine duygusallikla, olaylarin heyecani içinde ‘biz sunu bunu isteriz’in cevabini hemen ayni istikamette verme noktasinda da degiliz. Devlet yönetiyoruz. Sorusturmalar, teftisler yapilir, bütün çalismalardan sonra atilmasi gereken adim ne ise o atilir.

TAHRIK VE PROVOKASYON

Nereden ve kimden gelirse gelsin, hiçbir tahrik ve provokasyon, bu ülkenin dirligini, düzenini, vatandaslarimizin huzuru bozmaya muktedir olamayacaktir. Bu ülkede zaaf alanlari olusturarak, huzur ortamini adeta kundaklamak suretiyle bir yere varmak isteyenler olabilir. Ama bunlar hiçbir zaman bir netice alamayacaklardir. Tarih bunun açik sahididir. Her kim, bu milletin huzuruna kastederse, bu ihanet mutlaka onun boynuna dolanacaktir. Yara kasiyarak, kapanmis yaralari kanatarak, hiç kimse hiçbir sey elde edemez. Terör ve siddetin kaynagini kurutmak için öfke degil, sevgiyle, sefkatle yaklasmak gerekir. Daha fazla gözyasina, zaman kaybina tahammülümüz yok.

HUKUK DISILIK DEVRI KAPANDI

Kimse hukuk disi yollara tevessül etmesin. Kimse yanlis ve yasadisi yollardan hak aramaya kalkismasin. O devirler kapanmistir. Hukuk içinde, demokrasi içinde, özgürlükler ve sorumluluklar silsilesi içinde halledilemeyecek meselemiz yoktur. Gelin, sükunetle, akliselimle, itidalle meselelerimizin çözümüne katkida bulunalim. Tahriklere, provokasyonlara iltifat etmeyelim. Öyle davranirsak, hiçbir sey karanlikta kalmayacaktir.

Türk, Kürt Laz, üst kimlikte birlesiyor

Yolunu sasiran istisnalar, her toplumda olabilecegi gibi bizim ülkemizde de olabilir. Bütün vatandaslarin can ve mal emniyeti, hukuk devletinin güvencesi altindadir. Sapkinlar, hukuksuz alanlara kayanlar, bu ülkenin maseri vicdanini asla teslim alamazlar. Bunlara karsi Türkiye Cumhuriyeti vatandasligi, 73 milyon için sigortadir. Bizi Kürt’ü, Laz’i, Çerkez’i, Türk’ü, dogulusu, batilisi, güneylisi, kuzeylisi ile inanani inanmayani ile birlestiren, bu üst kimliktir. Bu ifademden rahatsiz olanlar da var. Onlara, bilimsel bazi çalismalar yapmalarini tavsiye ederim.

MOZAIGIZ Biz bir mozaigiz, bu mozaigin bütününü olusturan farkli farkli unsurlari vardir. Bu mozaigin birinin kenara atilmasi durumunda, o zenginlik yakalanamaz. Bu ülkenin ayaklarini saglam tutacak denge, zaafa ugratilmistir.

Maharetli vekile övgü

AKP Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz’ün, 151 fotograftan olusan ‘Agitlar ve Anitlar’ sergisini Basbakan Tayyip Erdogan açti. Erdogan, ‘Gündüz’ün bu maharetini bilmiyordum. Bunu da ögrenmis olduk’ dedi. Gündüz’ün sergisinde 13 ülkede çektigi fotograflar yer aliyor.