İHD: ’28 bin çocuk madde bağımlısı’

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube Başkanı Lütfi Demirkapı, Türkiye'de 28 bin çocuğun madde bağımlısı olduğunu söyledi.

İzmir’de 7 ay önce kaybolan 6 yaşındaki İlayda Taşçı için şube binasında ailesinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıklayan dernek, ailenin dün gece çocuklarının İstanbul’da olduğuna yönelik duyumları üzerine bu yere gitmesi üzerine toplantıyı yapamadı. Bunun üzerine şube başkanı Demirkapı, kaybolan İlayda’nın son durumu hakkında ve Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili açıklamalar yaptı. İlayda’nın ailesinin yardım için kendilerine başvurduğunu anlatan Demirkapı, bu konuda ilgili yerlere gerekli girişimleri yaptıklarını ve daha sonraki süreci takibe alacaklarını bildirdi.

Dünyada her yıl çalışırken 22 bin çocuğun hayatını kaybettiğini aktaran Demirkapı, ”Her üç saniyede de bir çocuk açlıktan ölmektedir. Yılda açlıktan ölen çocuk sayısı 3 milyonu bulmaktadır. Afrika’da 33 milyon çocuk her gece karnı aç olarak uyumaktadır. Devletler silah harcamalarına yılda 3 trilyon dolar aktarırken çocuklara gıda sağlama programlarına bunun 10’nda 1’i dahi ödememektedir.” dedi.