IHD Baskani’na ROJ TV sorusturmasi açildi

Diyarbakir Cumhuriyet Bassavciligi, ROJ TV'ye Abdullah Öcalan üzerinde tecrit oldugunu ileri sürerek demeç veren IHD Diyarbakir Sube Baskani Selahattin Demirtas hakkinda sorusturma açti.

“Hakkimda sorusturma açildi. Dava açilmasini bekliyorum. Insallah açilmaz. Bu tür olaylar Türkiye’ye zarar veriyor. Dava açilirsa gerekli savunmami yapacagim, çünkü yaptigim hukuken suç degil” dedi.

Demirtas, söz konusu konusmanin üzerinden 5 ay geçtigini ve sorusturmanin özellikle ROJ TV’nin gündemde oldugu döneme denk gelmis olmasinin dikkat çekici oldugunu bildirdi.

Baskan Demirtas, 5 Temmuz 2005’te ROJ Tv’de yayinlanan bir programa telefonla katilarak Öcalan’a yönelik tecrit uygulamalari oldugunu ileri sürmüstü.

Demirtas sorusturmaya konu olan konusmasinda, “Öcalan’a yönelik avukat ve aile görüs yasaginin hukuka ve insan haklarina aykiri oldugunu, Kürt sorunun çözümünde Öcalan’in rolünün degerlendirilmesi gerektigini ve Öcalan’in siddeti durdurabilecek bir çagri yapma ihtimalinin de göz önünde bulundurularak avukat ve aile görüslerinin engellenmemesi gerektigi”ni ifade etmisti.