İHD İstanbul Şube Başkanı Keskin 6 YTL para cezasını ödemeyecek

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Avukat Eren Keskin, Almanya'da yaptığı bir konuşma nedeniyle yargılandığı davada 6 bin YTL para cezasına çarptırıldığını, ancak bu parayı ödemeyeceğini söyledi.

“Devlet kaynaklı cinsel şiddet” başlıklı konuşması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı ve Prof. Dr. Necla Arat tarafından dava edildiğini belirten Keskin, çarptırıldığı para cezasını ödemeyerek gerekirse hapse de girebileceğini söyledi.
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Eren Keskin, 2002 yılının Nisan ayında Almanya’nın Köln şehrinde ” Kadın Hakkı İnsan Hakkı mıdır” başlıklı bir panele katıldığını belirtti. Bu panele Prof. Dr. Necla Arat’ın da katıldığını anlatan Keskin, oradaki konuşmasında ‘cinsel işkencenin genelde bir savaş politikası olarak kullanıldığını, işkenceye maruz kalan kadınların güvenlik güçlerini, özellikle de askerleri şikayet etmeye çekindiklerini’ belirttiğini söyledi. Konuşmasında ayrıca, Militarizm’in sivil siyaset üzerinde büyük etkisi olduğunu, Türkiye’de yasama, yürütme ve yargı organlarının bütünüyle Militarizm’e bağlı olduğunu söylediğini anlatan Keskin, anlattıklarından rahatsızlık duyanlar olduğunu kaydetti.

Paneldeki konuşması nedeniyle Prof. Dr. Necla Arat ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu söyleyen Keskin, Mahkeme sonunda 10 ay hapis cezası aldığını ifade etti. Hapis cezasının 6 bin YTL para cezasına çevrildiğini de anlatan Keskin, “Bu para tarafımdan kesinlikle ödenmeyecektir. Militarist zihniyetin belirlediği yerleşik düşüncelerden farklı düşünceleri dile getirmem nedeniyle bana ceza veren anlayışı benimsemiyorum. Bu nedenle de para cezasını ödemeyeceğim. Kararın Yargıtay’da kesinleşmesi durumunda ise önce de olduğu gibi cezayı hapiste geçireceğim.” diye konuştu.