İHH: Haiti’de mevcut durum düzelmedi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ekibinden Mustafa Öztürk, Haiti'deki depremin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen mevcut durumun halen düzelmediğini belirtti.

Öztürk, yaptığı açıklamada, Haiti’deki sokaklarda hala cesetlerin bulunduğunu ve enkazlardaki cesetlerden kokular geldiğini ifade etti.

Cesetlerin gömülmesi işinden vazgeçildiğini, üzerlerinin lastiklerle örtüldüğünü kaydeden Öztürk, cesetlerin köpekler tarafından parçalandığını, yol kenarlarında bavul içinde çocuk cesetlerinin bulunduğunu aktardı.

Öztürk, açıklamasında şunlara yer verdi:

”Depremin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen mevcut durum halen düzelmedi. Batı ülkelerinden gelen insan tacirleri, organ mafyası ve misyoner kuruluşlar binlerce yetim çocuğu kaçırdı. Çocukları fuhuş sektöründe ve köle olarak kullanmak için kaçıranlar ve organını satmak için kaçıranlar var.”

Salgın hastalıkların başlayabileceği tehlikesine dikkati çeken Öztürk, doktorlar Ali Alemdar, Giray Yavuz ve Ali Yalçın’dan oluşan ekibin günlük 200 hastaya baktığını belirtti.

Bölgede genel anlamda ilaç sıkıntısının bulunduğunu ifade eden Öztürk, vakıf olarak her gün 700 kişiye yemek dağıttıklarını ifade etti.

Öztürk, 100 yetim çocuğu da Türkiye’ye getirmek için çalışmaların devam ettiğini aktardı.