İHH Mavi Marmara soruşturmasının tamamlanmasını istedi

İsrail'in Filistin'e insani yardım götüren Mavi Marmara gemisini kanlı bir baskınla durdurarak 9 gönüllüyü öldürmesinin ardından açılan soruşturmanın tamamlanamaması protesto edildi.

İsrail’in Filistin’e insani yardım götüren Mavi Marmara gemisini kanlı bir baskınla durdurarak 9 gönüllüyü öldürmesinin ardından açılan soruşturmanın tamamlanamaması protesto edildi. Mavi Marmara’nın çalışmalarını organize eden İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) İstanbu Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak soruşturmanın tamamlanarak katliamın sorumluları hakkında yakalama kararı verilmesini istedi.
    Vakıf adına adliye önünde gelen bir grup, taşıdıkları Filistin bayrakları ile slogan atarak soruşturmanın sonuçlandırılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istedi. “Katil İsrail hesap verecek, İsrail bekle Mavi Marmara geliyor” sloganları atan grup adına basın açıklamasını avukat Cihat Gökdemir yaptı. Gökdemir, 8’i Türkiye ve biri Amerikan vatandaşı olmak üzere 9 kişinin hayatını kaybetmesine, 56 kişinin yaralanmasına neden olan vahşice saldırının üzerinden bir sene geçtiğini söyledi. Saldırının ardından vakıf olarak gerekli bütün delillerin ilgili makamlara iletildiğini ve bir grup avukatın soruşturmasının sağlıklı ve çabuk yürütülmesi için gereken desteği savcılık ve adli tıp makamlarına verdiğini kaydetti.
    Yürütülen soruşturmanın tamamlanamamasını sürecin uzatılmaya çalışılması olarak değerlendirdiklerini belirten Gökdemir, “Yurtiçi ve yurtdışında her ortamda Mavi Marmara soruşturmasının Türkiye’deki süreci ve hangi aşamada olduğu sorulmakta, henüz dava dahi açılmadığını söyleme utancını tüm Türkiye vatandaşları yaşamaktadır. İnsanlık dışı müdahale ile insanların ölümlerine ve yaralanmalarına neden olan, başkaca birçok hukuka aykırılığı da içeren Mavi Marmara saldırısının sorumluları hakkında biran evvel soruşturma aşaması tamamlanmalı, sorumlular hakkında yakalama kararı çıkarılmalıdır.” dedi.
    Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.