İhmalle suçlanan Bursa İtfaiyesi kendini savundu

Gürsu yangınında ihmalle suçlanan Bursa İtfaiyesi, kendini savundu.

Gürsu İstiklal Mahallesi Fatih Caddesi 49 Numara’da bulunan ahşap evde 10 Mart Cuma günü meydana gelen ve 86 yaşındaki Mustafa Börün ile 82 yaşındaki İfakat Börün’ün hayatını kaybetmesine neden olan yangında, itfaiyenin ihmali olduğu yönendeki haberler üzerine, yazılı bir açıklama yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, kendini savundu.
Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “10 mart 2006 Cuma günü saat 21:00 sularında söz konusu evin arka bahçesinde bulunan samanlıkta henüz belirlenemeyen bir nedenle meydana gelen tutuşma sonrası ortaya çıkan küçük çaplı yangın, Gürsu İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle 21:35’te tamamen söndürüldü. Ekip, kontrol amacıyla olay yerinde beklemesi sonucu 22:15’te istasyona geri döndürüldü.

Söz konusu binada aynı tarihte saat 23:12’de ikinci bir yangın çıktığı ihbarı üzerine Gürsu İtfaiye grubu ekipleri olay yerine 3 dakika içinde intikal etti. Yangının büyük olduğu görülünce Bursa merkezden takviye araç istendi. Kestel, Mimar Sinan, Yıldırım, Gençosman, Zafer ve Küçükbalıklı itfaiye gruplarından toplam 14 araç yangına müdahale ederek 25 dakikada kontrol altına aldı ve 45 dakikada yangın tamamen söndürüldü.

Daha sonra yapılan soğutma ve enkaz çalışmaları sonucu saat 02:05’te Gürsu İtfaiye araçları yangın yerinde kalmak kaydıyla, Bursa merkez itfaiye araçları kendi istasyonlarına döndürüldü.

Yangının başladığı andan itibaren, müdahale çalışmalarına, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan’ın olay yeri amirliğinde, 1. Bölge Şube Müdürü Mehmet Mandal ve Gruplar Baş Amiri Ahmet Tuğrak katıldı.

Yangına müdahale çalışmaları tamamlandıktan sonra, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olay yeri inceleme ekipleri tarafından yangının vukua geldiği binada yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, ikinci yangının, bazı medya kuruluşları tarafından iddia edildiği gibi yangının söndürülmesini mütekaip samanların tam soğutulmaması nedeniyle tekrar tutuşmasından değil, binanın üst katlara çıkılan merdiven boşluğunda başladığı tespit edilmiştir. Ayrıca, samanlıkta ikinci yangınla birlikte herhangi bir yangın emaresine rastlanmadığı, samanlık ile yanan bina arasında da her hangi bir yangın koridoru da oluşmadığı belirlendi.”