İhracatı durunca domates 25 YKr’ye düştü

Turfanda kış sezonu 20 gün önce kilosunu 75 YKr'den satan domates yetiştiricisi, 10 gündür ürününü 25 YKr'ye zor elden çıkarıyor.

Domatesteki fiyat düşüşünü Rusya, Romanya, Moldova, Ukrayna ve Bulgaristan’a ihracatın olmamasına bağlayan üretici ve tüccar, ihracat kapılarının bir an önce açılmasını istiyor. İlçede geçen yıl 300 bin dekar alanda 308 bin ton üretilen domatesin 58 bin tonu Rusya, Romanya, Moldova, Macaristan ve Ukrayna gibi ülkelere ihraç edilmişti.

Başta Rusya ve Romanya gibi ülkelerin son bir aydır Türkiye’den domates alımı yapmadığından ötürü çiftinin ve satıcının zor durumda olduğunu ifade eden Karaçulha Hali’nden domates ihracaatçısı Necdet Cansız, ihracat olmadığından dolayı iç piyasada domatesin para etmediğini söyledi. Antalya ve Ege Bölgesinin bazı yörelerinde turfanda kış sezonu domatesinin bir anda çıkmasından ötürü iç piyasada ürün fazlalığı oluştuğuna dikkat çeken ihracatçı Cansız, ihracat kapılarının açılması ile birlikte fiyatların normal seyrine gireceğini ifade etti. Cansız, Rusya ve Romanya pazarı açılmazsa Antalya ve Fethiye’li üreticinin halinin perişan olacağını söyledi.

Cansız, “Domates üreticisi ve satıcısı son 5 yıl en kötü kış sezonunu yaşıyor. Geçen yıl mart ayında yetiştirciden domatesin kilosunu 1,5 YTL’den alıyorduk, şu anda ise 25 ile 30 YKr’den alıyoruz. Yetiştiricinin domatesten para kazanması için bir kilo domatesin en az 60 YKr olması gerekir. Şu anda ihracat olmasından kışlık domates iç piyasada alıcı bulmuyor” şeklinde konuştu.

Karaçulha Hali’nde 80 hal komisyoncusunun 2005 yılında yaklaşık 15’inin Rusya ve Romanya’ya domates ihracatı yaptığını bildiren ihracatçı Mehmet Yılmaz da, ihracat olmadığından satın aldıkları malı İstanbul, İzmir ve Aydın Nazilli Haline sattıklarını söyledi. Geçen yıl Mart ayında domates ihracatında sıkıntı olmadığından Karaçulha’dan günlük 20 ton domates iharacatı yaptıklarını ifade eden Yılmaz, şu anda haldeki komisyoncuların satacak pazar alanı bulamadıkları için günlük ürün alımını çok az yaptıkğını dile getirdi.

Üç dönüm serada güz sezonu domates satışında 3 bin YTL zarar ettiğini anlatan yetiştirici Ali- Keziban Çete çifti ise, 10 gündür ürettikleri ürünü satamadıklarını ve alıcının domatese 30 YKr fiyat biçtiğini dile getirdi. Domatesi serada ailecek zor şartlarda yetiştirdiklerini ifade eden Çete çifti, kış sezonundada zarar etmeleri halinde yılın tamamını zararla geçireceklerini kaydetti. Sezonu üreticinin zararsız kapatması için en az bir kilogram domatesin 50 ile 60 YKr olması gerektiğini belirten domates üreticisi Adnan Tosunoğlu, ihracat kapısının açılması halinde alıcı ve satıcının da domatesten ekmek yiyeceğini sözlerine ekledi.