II. Abdülhamit mezarı başında anıldı

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. hükümdarı II. Abdülhamit Han, ölümünün 90. yılında mezarı başında anıldı.

Anma törenine Abdülhamit’in torunlarından Harun Osmanoğlu, Abdülhamit Kayhan Osmanoğlu ile eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, gazeteci-yazar Avni Özgürel ve akademisyenler katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Mehmet İpşirli, II. Abdülhamit Han’ın tarihin en büyük devlet adamlarından biri olduğunu söyledi. İpşirli, “Abdülhamit aynı zamanda tarihin en büyük ıslahatçılarından birisidir. Çok sayıda müessese ve mektepler kurmuştur. Cumhuriyet tarihinin büyük idarecileri de bu okullardan yetişmiştir. Bu devlet adamının henüz bir biyografisinin yazılmamış olması üzücüdür” ifadelerini kullandı.

Gazeteci-yazar Avni Özgürel de, II. Abdülhamit Han için yapılan asılsız ‘Kızıl Sultan’ yakıştırmasına bazı Türklerin itibar ettiğini kaydetti. Sultan Abdülhamit’in son derece rasyonel bir devlet adamı olduğunu vurgulayan Özgürel, batıda hakkında en çok yazı yazılan hükümdar olduğunu kaydetti.

Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ise Osmanlı hanedan mensuplarının günümüzde fakru zaruret içinde yaşadıklarını kaydetti. Hanedan mensuplarına sahip çıkılmadığını, cenazelerini dahi kaldıramadıklarını dile getiren Şıvgın, “Eğer I. Dünya Savaşı sırasında Sultan Abdülhamit Han başta olsaydı imparatorluk parçalanmazdı. Parçalansa bile bu kadar kayıp vermezdi” şeklinde konuştu.