İki AB’nin kesiştiği ülke

Arap Birliği'nin, Avrupa Birliği'yle müzakerelere başlayan Türkiye'ye, daimi konuk sıfatı vermesiyle Ankara 'İki AB'de de etkin rol' üstlenen tek ülke oldu.

Türkiye, bir yandan Avrupa ile birleşme müzakerelerine hazırlanırken, diğer yandan da Arap Birliği tarafından ‘daimi konuk’ ilan edildi. Arap Birliği (AB) Genel Sekreteri Amr Musa, Türkiye’nin ‘daimi gözlemci’ olma talebini resmen kabul etti.

AB tüzüğünde gözlemci statüsü bulunmadığı ve Türkiye’nin yanısıra, İran, Rusya ve Pakistan da aynı talepte bulunması gözönüne alınarak Türkiye için özel bir formül bulundu. Amr Musa, Türkiye’nin bundan sonraki tüm toplantılara katılması için resmi davet yaptı ve katılıma yönelik bir de Mutabakat Muhtırası hazırlandı. Bu çerçevede Türkiye’nin bundan sonraki Arap Birliği toplantılarına, sürekli davet edilmesi kararlaştırıldı.

ABBAS İLE GÖRÜŞME

Mutabakattan sonra AB’nin Irak ile ilgili ilk toplantısına, Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol davet edildi ve Çelikkol, Kahire’deki toplantıya katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sudan tarafından Arap Ligi Devlet Başkanları’nın 27-28 Mart’ta Hartum’da yapacağı toplantıya davet edildi. Daveti kabul eden Erdoğan, zirvede karikatür krizinin ardından Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında çıkan çatışmaların önlenmesi ve hoşgörünün geliştirilmesine yönelik bir konuşma yapacak. Zirveye Devlet Bakanı Mehmet Aydın da katılacak. Zirve sırasında Sudan’ın Kuzeyli Cumhurbaşkanı ve Güneyli Cumhurbaşkanı yardımcısı ile ikili görüşme yapacak Erdoğan’ın, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile de bir araya bekleniyor. Abbas’ın önümüzdeki ay da Ankara’ya gelmesi gündemde.

FİLİSTİN YÖNETİMİNİ TANIYIN

Devlet başkanları düzeyindeki zirvenin gündemini Hamas ve Ortadoğu Sorunu, Irak’taki gelişmeler ve Darfur Sorunu oluşturucak. Arap Birliği Dışişleri Bakanları’nın 3 Mart’ta Kahire’de yaptığı toplantıda, Ortadoğu Dörtlüsü, Filistin halkının içişlerine müdahale etmemeleri doğrultusunda uyarılmış ve seçimlerin ardından işbaşına gelen Filistin iktidarının tanınması istenmişti. Zirvede, uluslararası topluma, Filistin halkının iradesine saygı duyulması çağrısında bulunulmuştu.

EN BÜYÜK DESTEK ŞAM’DAN

Türkiye’nin AB’de statü kazanması için en büyük desteği veren ülkelerden biri de Suriye idi. Ancak yıllardır süren girişimlere karşın, AB’nin Türkiye’ye bakışının değişmesinde, Irak operasyonu dönüm noktası oldu. Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması, demokratik seçim sistemi ve Türkiye’nin Ortadoğu’da üstlendiği lider ve belirleyici rol da etkili oldu.

Erdoğan, iki ayda 40 kente gidecek!

AK Parti’nin ilçe kongrelerine katılmaya özen gösteren Başbakan Erdoğan, Nisan ve Haziran’da yapılacak 81 il kongresinin hepsinden davet aldı. Yıl sonundaki büyük kongresi öncesinde fırsat buldukça kongrelere katılmaya özen gösteren Erdoğan için parti yönetimi 54 il kongresini programına aldı. Yaklaşık 2.5 aylık sürede 54 ile giderek kongrelere katılması önerilen Erdoğan, bu sayının yüksek olduğunu belirterek sayının 40’a düşürülmesini istedi. 16 büyükşehre mutlaka gideceğini belirten Erdoğan, diğer illerin de uygun bir şekilde dağıtılmasını istedi. Başbakan, bugüne kadar ilçe kongreleri için gittiği illerin hepsine il kongresi için gitmeyebileceğini, düzenlemenin buna göre yapılmasını, tüm teşkilatın ilçe veya il kongreleri aracılığıyla ziyaretinin sağlanmasını istedi. Erdoğan, geçen hafta sonu bir kongrede yaşanan kavgayı hatırlatarak bu tür görüntüleri istemediği uyarısında bulundu