İki aşiret arasındaki kan davası barışla sonuçlandı

Ağrı'nın Patnos ilçesi Özdemir köyünde Memani ve Şeyh Hasani aşireti arasında 2004'ün ekim ayında başlayan kan davası bugün barışla noktalandı.

2004 ekim ayının 19’unda Memani aşiretine mensup olan Reis ve Kenan Aslan ile Şeyh Hasani aşiretine mensup Erkan Demir arasında yük taşımacılığı yüzünden çıkan kavgada Reis Aslan hayatını kaybetmiş, Kenan Aslan ile Erkan Demir de yaralanmıştı. O günden bugüne kadar her iki aşiret arasında süren kan davasında, Şeyh Muhammet Küfrevi’nin torunu Şeyh Abdulvahap ile İl Genel Meclis Üyesi Alpaslan Demir’in araya girmesiyle barış sağlandı. Özdemir köyündeki barışa katılan yaklaşık 500 vatandaşa hitap eden Şeyh Abdulvahap Küfrevi, sulhun Allah’ın emri olduğunu söyleyerek, tüm insanlığın barışa, huzura ihtiyacı olduğunu belirtti. Şeyh Küfrevi, ”Ben 72 yaşındayım. 15 yaşımdan bugüne kadar bin tane barış merasimine katıldım. Sadece bu köyde 5 tane sulha katıldım. Barışın olduğu yerde huzur vardır, güven vardır ve en önemlisi İslamiyet vardır. Bu tür sulhlar için hepimizin çalışması gerekiyor.” dedi. Bir insanı öldürmekle bütün insanlığı öldürmek arasında fark olmadığını belirten Küfrevi, “Canı veren Allah olduğuna göre yine canı almakta O’na mahsustur.” diye konuştu. Bu tür kan davalarının hep cehaletten ve bilgisizlikten kaynaklandığını aktaran Küfrevi, artık bu davranışların son bulması gerektiğini belirtti.

Barışın sağlanmasında emeği ve katkısı olan İl Genel Meclis Üyesi Alpaslan Demir ise, barışın; huzur, kardeşlik, birlik ve beraberlik olduğunu söyleyerek, ”Barışın olmadığı yerde her türlü kötülük beklenilebilir. Bu kan davalarının önüne artık bir şekilde geçmek lazım. Bunların son bulması lazım. Çünkü barıştan ve sevgiden zarar gelmez. Bu tür kan davaları yüzünden herkes maddi ve manevi zarar görüyor. Bu barışın sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Memani ve Şeyh Hasani aşiretlerinin ileri gelenleri başta olmak aşiret üyeleri birbiriyle tokalaşarak küskünlüğe son verdiler.