‘İki ayağını bir kolunu kaybedenler hala sigara içiyor’

Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkisi altına alan sigara bağımlılığı her geçen gün artarken, hükümet yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları bu durumun önüne geçmeye çalışıyor.

Yeşilay Kayseri Şubesi sigarayı bırakma seansları düzenlerken Şube Başkanı Ertuğrul Uyanık, bağımlılığın bazı insanlarda aşırıya kaçtığını belirtti. Önceki yıllarda hastanelerde yaptıkları araştırma ve uygulamalarda ilginç verilerle karşılaştıklarına dikkat çeken Uyanık, “Kayseri’de yaşayan ve yaşı oldukça ilerlemiş bir vatandaşımız sigara içtiği için iki ayağını ve bir kolunu kaybetti. Hastanede kontrol altında olmasına rağmen tek eliyle hala sigara içmeye çalışan bu arkadaşa, ‘İki ayağını bir kolunu kaybettiğin halde neden hala sigara içiyorsun’ diye sorduğumuzda aldığımız cevap şu şekilde oldu; ‘Sigara aşkına iki ayak bir kol kaybetmişim. Öylesine tutuldum ki bırakamam’ bu cevaba çok şaşırdık ve nikotinin insanların beyin hücresini nasıl kafes içerisine aldığını daha iyi gözlemledik” diye konuştu.

Seansa katılanlar ve diğer sigara içen insanların aynı duruma düşmemesi için çalıştıklarını kaydeden Uyanık, sigarayı bırakan insanların yüzde 85’inin klinik tedavi veya ilaç almadan kendi iradeleriyle bıraktığını vurguladı.

İş işten geçmeden insanların beyinlerine hükmedip sigarayı mutlaka bırakmaları gerektiğini vurgulayan Uyanık, “İnsan bedeninde çok küçük bir parçanın olmaması bile bin bir zorluğa neden olurken iki ayak bir kolun yok olması yaşantısını tamamen kısıtlar ve artık ikinci-üçüncü kişilere muhtaç bir şekilde hayatını sürdürmek zorunda kalır. O nedenle sigara belasından biran önce kurtulmamız lazım” dedi.

Sigarayı bırakan insanlarda ilk olarak aşırı derecede sinirlilik, göz kızarıklığı, ağız içinde yaralar gibi sorunlar görülebileceğine değinen Uyanık, tüm bu sıkıntılara kısa bir süre göğüs gerilerek sigaranın bırakılabileceğini ifade etti. 4 seans olarak düzenleyecekleri seminerde herhangi bir şekilde tedavi yöntemi uygulamayacaklarını ifade eden Uyanık, sadece insanın nasıl beynine hükmetmesi gerektiğini ve sigarayı bırakma yöntemlerini anlatacaklarını bildirdi.

Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahı Dr. Atalay Şahin ise, insanoğlunun 500 yıldır sigara ve tütünle iç içe yaşadığını bildirerek, “İlk olarak sadece keyif verici madde olarak bilinen sigaranın daha sonraki yıllarda beyin hücrelerine zarar verdiği anlaşıldı. Bu aşamadan sonra gelişmiş ülkelerde hızlı bir şekilde terk edilen sigara, gelişmekte olan ülkelerde aynı hızlılıkla yayılmaya ve bağımlılık haline gelmeye başladı. Artık gelişmekte olan ülkeler sigaradan medet ummaya başladı. Oysaki sigara hem insan sağlığına hem de ülke ekonomisine çok büyük bir darbedir” dedi.

Sigara bağımlılığı olan insanların işlerini yapabilmesi için nikotin ihtiyacını bir şekilde karşılaması gerektiğine dikkat çeken Dr. Şahin, vücuttaki nikotin ihtiyacının birden bire kesilmesi sonrasında beynin birçok faaliyeti yerine getiremeyeceğini ve bu durumunda insana zarar vereceğini anlattı.

Hayatında hiç sigara kullanmayan 10 kişiye deneme amaçlı sigara içirildiği takdirde bunların en az 5’inin bağımlı olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Şahin, “Nikotin insanın beynini bu şekilde hapsediyor. Nikotinle çalışmaya alışmış beyin hücreleri nikotin olmadan çalışmaz. Nikotin almanın en kolay yolu da sigaradır. Bu madde ne kadar fazla alınırsa o kadar bağımlılık yapar. O nedenle yol yakınken dönülmesi ve nikotin alınma oranının azaltılması gerekir” açıklamasında bulundu.