‘İki başkanının stada kolkola gelecek olmasına sevindim’

Bu hafta sonu oynanacak olan Fenerbahçe-Galatasaray maçını değerlendiren Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Şampiyonluğu doğrudan etkileyecek.

Moskova’ya gidecek olan Güreş Milli Takımı’nın kampını ziyaretinden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Şahin, Fenerbahçe-Galatasaray maçı ile ilgili olarak görüşlerini şöyle açıkladı: “Ben skor tahmini yapmıyorum. Güzel bir maç olacağını düşünüyorum. Galatasaray’ın yakaladığı 3 puanlık bir avantaj var. Onu korumaya belki de dahada perçinlemeye çalışacak. Ama, Fenerbahçe’de kendi sahasındaki bu maçı mutlaka almak isteyecek. Sonucunu ben de herkes gibi merak ediyor ve her ikisine de başarılar diliyorum. Şampiyonluğu doğrudan etkileyecek. Sonucu, şampiyonu büyük ölçüde belirleyecek bir maç.”

“Son yılların en önemli derbi maçlarından biri oynanacak. Bir çağrı duydum. İki kulübün başkanının stada elele, kolkola geleceklermiş. Son derece sevindim. Bu, son yıllarda özlediğimiz ve bir türlü yakalayamadığımız bir güzellik olur. Her iki başkan, bu şekilde stada gelir, hatta sahada bunu gösterirlerse, hem o maç için hem de bundan sonraki maçlar için çok iyi jest olur” diyen Şahin, hem sahada, hem de tribünlerde maçın centilmence geçmesini diledi. Bakan Şahin, konuşmasının içinde önce “Sayın Özaydın” dedi. Konuşmasının sonunda, GSG Müdürü Mehmet Atalay’ın ikazıyla özür dileyip “Sayın Canaydın” diye düzeltti.

Mehmet Ali Şahin, bir gazetecinin, “Siz de Futbol Federasyonu Başkanı ile birlikte kolkola gelecek misiniz?” şeklindeki sorusuna, “Bu maç Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak. Dolayısıyla iki kulüp başkanının stada kolkola girmesinin kafi olacağını düşünüyorum” şeklinde cevap verdi.

Kulüp başkanlarının karşılıklı olarak beyanatlarıyla ilgili bir soru üzerine Bakan Şahin, şunları söyledi: “Özellikle ilk yarının sonlarına doğru sportif tansiyon oldukça yükseldi. Yükselmesinin nedenlerinden biri, kulüp başkanlarımızın zaman zaman maksadı aşan beyanları oluyor. Son birkaç haftada basın yayın organlarında karşılıklı demeçler yer aldı. Bunlar, o kulübün taraftarlarını da etkiliyor, tribünlere de yansıyor. O nedenle şu sıralar, özellikle liglerin sonuna doğru, herkesin sorumlu davranması, daha hassas olması gerekir. Başta ben olmak üzere, kulüp başkanları ve sporun içinde olan herkes, centilmenlik, belirli bir seviyeyi ve karşılıklı hoşgörüşü hiçbir zaman ihmal etmememiz lazım. Çünkü, sahadaki futbolcuların birbirlerine karşı sert davranışları bile tribünlere olumsuz yansıyor. Birbirimize saygıda asla kusur etmemeliyiz. Bana göre futbol, sahada ortaya konan oyun ile kifayet etmeli, dile fazla vurmamalı.”

Şahin, Futbol Federasyonu’nun ve mevcut kurulların, verilen beyanları, yasa çerçevesinde değerlendirmesi gerektiğini ve gerekeni yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.