Iki çocukla zorla sokaga atiyorlardi

Edmonton N18 bölgesindeki Lopen Road'da ikamet eden Münever Ceylan isimli kadin, biri dokuz biri de on yasinda olan iki çocuguyla birlikte 'zorla' sokaga atilmak istendi.

Belediye görevlilerine kapiyi açmayan Münever Ceylan, polisi arayarak durumu anlatip yardim isteyince, polis görevlisi kapidaki görevlilerle konusmak istedi. Bayan Ceylan kapiyi açip telefonu görevlilerden birine uzatirken, sasiran görevliler polisle konustuktan sonra evden kaçtilar.

Münever Ceylan, 10 yasindaki oglu Muhsin ve 9 yasindaki kizi Radiye’nin belediye görevlilerinin ‘zorbaca’ girisiminden çok korktugunu söylerken, belediye yetkilileri uygulamayi savunup, “elimizde mahkeme karari var, kadina onu evden atmak için gelecegimizi bildirmistik, çocuklari evde tutmasi onun hatasiydi” yönünde garip bir cevap verdi.

Ayrica, belediye yetkilileri kadina gönderdikleri mektupta ve gazetemize yolladiklari yazili açiklamada, evi bosaltmak amaciyla 12.20’de gideceklerini bildirdiklerini belirtirken, kapiyi niye 11.20 civarinda kirmaya çalistiklarinin cevabini veremedi.

Münever Ceylan’a yardim olabilmek için bazi Türk belediye meclis üyelerinin ve bölge milletvekillerinin de devreye girdigi bildiriliyor.

EVI BEGENMEDIM

Münever Ceylan gazetemize yaptigi açiklamada, alti yildir bu evde iki çocuguyla birlikte oturdugunu söyleyerek söyle devam etti:

“Alti yil önce belediye bana bu evi ‘iki yil oturmak’ sartiyla vermis, kontrat da imzalatmisti. Iki yil sonra belediyeye gittigim zaman içerde ne ismim nede kaydim vardi. Sonra burada oturmaya devam ettim.

Çocuklarim büyüdügü için bu evden evden üç yatak odali bir eve çikmak için belediyeye basvurdugum zaman, simdiki evin üç yatak odali degil, iki yatak odali oldugunu kanitladim, çünkü banyoyu bölüp minicik bir oda yapmislardi ve standartlara göre yatak odasi olamazdi.

Bunu kanitladigim için belediye 70 olan puanimi aniden 270’e yükselterek, bana Arnos Grove’da üç odali bir maisonette gösterdi.

Gidip gördüm ama begenmedim, iki çocugumla birlikte yasayabilecegim bir yer degildi. Bu nedenle bana baska ev bulunmasini istedim, baska bir ev bulunana kadar da bu evde kalacagimi söyledim.”

Ceylan, evden çikmasi için mahkeme karari oldugunu dogrularken, mahkemenin belediyeden kendisine ev göstermesini de istedigini söyledi.

“Evde iki çocugumla otururken kapiyi kirarak içeri girmeye çalismalari çok yanlisti. Çocuklarim büyük korku yasadi. Eger yaptiklari dogru bir eylem iseydi, niye polisle konustuktan sonra hemen kaçip, polisin gelmesini bile beklemediler” diyen Münever Ceylan, belediye görevlilerinin ardindan ‘icra’ memurlarinin geldigini ama sadece konusup gittiklerini söyledi.

ZOR KULLANMAYA HAKKIMIZ VAR

Konuyla ilgili olarak Londra Gazete’ye bilgi veren Enfield Belediyesi yetkilileri ise ellerinde Münever Ceylan’in evden çikmasi için mahkeme emri oldugunu hatirlatarak, “kadini evden çikarmak için zor kullanmaya haklari oldugunu” da ileri sürdüler.

Belediye yetkilileri muhabirimizin, olay sirasinda evde iki küçük çocugun da bulundugunu hatirlatmasi üzerine su cevabi verdiler:

“Biz Bayan Ceylan’a 8 Kasim Sali günü saat 12.20’de evi bosaltmak için gidecegimizi bildirmistik. Çocuklari evden göndermesi gerekiyordu. Eger göndermemisse bu bizim degil, annenin hatasi. Ayrica, çocuklarin evde oldugunu anlayan elemanlarimiz yaptiklarindan vazgeçip evden ayrildi. Kadinin da kabul ettigi gibi elimizde mahkeme karari var ve bu evi bosaltacagiz. Bayan Ceylan’a üç yatak odali bir ev gösterdik begenmedi, bizim sorumlulugumuz ona ev bulmakti bulduk, kendisine baska ev de göstermeyecegiz.”

Belediye yetkilileri kendisine gösterilen evi kabul etmemesi halinde iki çocuguyla sokakta kalma ihtimalinin tamamen Münever Ceylan’in sorumlulugunda oldugunu da ileri sürdü.