İki günlük bebeği cami avlusuna bırakıp kaçtılar

Ankara'da iki gün önce doğmuş ve henüz göbeği bile kesilmemiş bir bebeği cami avlusuna bırakıp kaçtılar.

Alınan bilgiye göre, Keçiören Yeşilöz Mahallesi Merkez Camii avlusuna cinsiyeti kız olarak belirlenen bir bebeği geceyarısında bırakıp kaçtılar. İki gün önce doğduğu ve göbeği henüz kesilmemiş bebeği, camiye sabah ezanı okumak için gelen müezzin İlhami Argın ile sabah namazını kılmak için camiye gelen Halil Aydemir isimli ihtiyar bir vatandaş farketti. Argın ile Aydemir, bebeği cami içerisine alarak polise ihbarda bulundu.

Aydemir, Kader bebeği nasıl bulduğunu anlatırken, namaz kılmak için cami avlusuna girerken karanlıkta bir kıpırtı hissettiğini söyledi. Aydemir “Önce bir köpek olabilir diye korktum. Sonra bir bebek olduğunu anladım” dedi.

Müezzin Argın ise Kader bebeğin sabah ezanı vaktinden on onbeş dakika önce bırakılmış olacağını belirterek “Biz bebeği bulduğumuzda sıcacıktı. Çok da iyi giydirmişler. Bezle sıkı sıkıya sarmışlar” şeklinde konuştu.

Bebek, polis ekipleri camiye gelene kadar cemaatle birlikte cami içerisinde bekledi. Olay yerine gelen polisler cami avlusunun krokisini aldı. Polisler, bebeği ekip otosuna alarak Keçiören Aktepe Karakolu’na götürdü. Aydemir ve Argın da ifade vermek üzere aynı ekip arabasıyla karakola götürüldü. Aktepe Karakolu’nda çalışan görevli memurlar, cami avlusunda bulunan kız bebeğine Kader ismini verdi.

Kader bebek, karakolda polislerin müşahadesi altındayken bir ara ağlamaya başladı. Kıdemli bir polis memuru Kader bebeği kollarına alıp sallayarak teskin etmeye çalıştı.

Kader’in, Çoçuk Şube’ye teslim edilene kadar Aktepe Karakolu’nda polislerin bakımında kalacağı öğrenildi.