İki katilin peş peşe vahşetleri

Son dönemde seri cinayet zanlılarıyla gündeme gelen başkentte, korkunç bir olay gün ışığına çıkarıldı.

İki yıl önce Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Zerrin Tahincioğlu’nu (30) 3 aylık bebeği yanında uyurken 58 yerinden bıçaklayarak öldüren iki katilin, bu olaydan 5 gün önce de 19 yaşındaki 6 aylık evli bir kadını 24 yerinden bıçaklayarak öldürdükleri belirlendi.

2 yıl faili meçhul kalan cinayeti, olaylar arasındaki benzerliği fark eden polis ve savcılık çözdü.
Şubat 2005’te doğum iznine ayrılan Zerrin Tahincioğlu (Fırat) bebeğiyle birlikte yatağında uyurken, evine hırsızlık amacıyla girdiği tahmin edilen kişilerce, tamamı sırtından 58 bıçak darbesiyle öldürüldü.

Parmak izinden bulundu
Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro ekiplerinin saptadığı, tespiti güç bir parmak izi cinayetin düğümünü çözdü. Polis, parmak izinin sahibi Sebahattin İpek’i olaydan 4 gün sonra Aksaray’da yakaladı.

Tutuklanan ve suçunu kabul eden İpek, dava açıldıktan sonra ifadesini değiştirerek, cinayeti arkadaşı İsmet Babat’ın işlediğini söyledi. Babat da Manisa’da yakalanarak tutuklandı. Bu ifadesini de değiştirerek, Tahincioğlu’nu, kendisini ölümle tehdit etmesi nedeniyle öldürdüğünü öne süren İpek, sonraki duruşmalarda da akıl hastası olduğunu iddia etti.

Yargılama aşamasında, İpek ile Babat’ın Tahincioğlu’nun evinin iki bina aşağısında bulunan Babat’ın ablasının evinde kaldıkları, cinayetten sonra da burada eğlence düzenledikleri ortaya çıktı. Babat ile İpek hakkındaki yargılama sürerken, polis iki zanlıyı cezaevinden getirdi ve Tahincioğlu’nun öldürülmesinden 5 gün önce, 27 Nisan 2005’te işlenen bir başka cinayetle ilgili olarak sorguladı. Babat ve İpek, yeniden mahkemeye çıkarılarak bu suçtan da ayrıca tutuklandı.

Teşhis edildiler
Bu gelişmenin, 2 yıldır faili meçhul kalan Gülay Dengiz cinayetiyle ilgili olduğu anlaşıldı. Cinayet Büro ekipleri ve Savcı Hakan Kızılarslan, evde kimsenin olmadığı sabah saatlerinde, sadece göğüs bölgesinden 24 kez bıçaklanarak öldürülen Dengiz ile Tahincioğlu cinayetlerinin benzerliği yüzünden, görgü tanıklarıyla zanlıları yüzleştirdi. Zanlılar, “kesin olarak bunlardı” diye teşhis edildi. Babat ve İpek hakkında dava açıldı.

Davanın görülmesine 1 Şubat 2007’de Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Tahincioğlu’nun öldürülmesine ilişkin davanın duruşması 15 Şubat 2007’de Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.