İki mahalle arasında paralı geçiş

Başakşehir'deki mahalle muhtarları, mahalleler arasında geçişin paralı olduğu tek ilçe olmalarına tepki gösterdi.

Başakşehir’deki 9 mahallenin muhtarı, Saadet Partisi ilçe merkezini ziyaret ederek, yöneticilere sorunlarını anlattı. Muhtarlar, Küçükçekmece’den 2008 yılında ayrılarak ilçe yapılan Başakşehir’de oturan vatandaşların çoğunun Mahmutbey’deki otoban gişelerinden paralı geçmekten şikayetçi olduğunu anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nden çözüm isteyen mahalle muhtarları, adaletsizliğin giderilmesi için Kadir Topbaş’a seslendi.

Başakşehir Mahallesi Muhtarı Mehmet Fatih Yıldırım, ilçedeki güzel blokları otel gibi kullanmak yerine başta ulaşım gibi genel sorunlara vatandaşların daha duyarlı yaklaşmalarını istedi. Mahallesinde yaklaşık 30 bin kişi oturduğunu anlatan Yıldırım, ”Bu insanların çoğu her gün araçlarıyla otobanı kullanıp işe gidip geliyor. İlçe olmadan şehir merkezine gidiş için paralı yoldan geçiyorduk. Şimdi Başakşehir’in bir mahallesi olarak mahalleler arası geçişe para ödüyoruz. Bu haksız uygulama dünyanın neresinde var?” diye sordu.

Altınşehir Mahalle Muhtarı Abdullah Turhan da, Mahmutbey gişelerinden başlayıp, ‘Bahçeşehir gişeleri’ diye adlandırılan noktanın insanların hayatlarını bezdirmek için yapıldığını öne sürdü.

Başak Mahalle Muhtarı Ömer Özkan ise, mahalleler arası geçişin komedi programlarına konu olabileceğini anlattı.

Şahintepe Mahalle Muhtarı Erol Çapan ile Kayabaşı Mahalle Muhtarı Doğan Azat, semtler arası ulaşımın sorununu da Arap saçına benzetti. İlçenin bir ucundaki mahalleye ulaşmak için vatandaşların saatler süren çileli yolculuklar yaptığını anlatan muhtarlar, semtlerin birbirinden kopuk ve kaymakamlı birimlerinin dağınık olması nedeniyle de resmi işlemleri yapmakta zorlandıklarını söyledi.

Şamlar Köyü Muhtarı Rafet Keskin de, sadece Başakşehir’e bağlı olduklarını ancak burası ile hiçbir alakalarının bulunmadığını dile getirdi.