İkinci 500’e Adana’dan 15 firma girdi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan 'Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' arasında yer alan Adana sanayi firması sayısı 17'den 15'e geriledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan ‘Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ arasında yer alan Adana sanayi firması sayısı 17’den 15’e geriledi.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2011 Yılı Araştırma Raporu açıklandı. Rapora göre, Adana sanayi firmaları Oğuz Tekstil 13., Oyka Kağıt 45., Gürsoy Yem 55., Meltem Kimya 67., Abdioğulları Plastik 176., Kıvanç Tekstil 202., Riga Boya 215., Kimteks Tekstil 268., Oğuz Gıda 276., G.Ç.S. Metal 286., Sepaş Plastik 306., Tuncel Kimya Boya 319., Zahit Alüminyum 388., Adana Besi Yem 440., Bakırlar İplik 492. sırada yer aldı.

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, geçtiğimiz yıl İkinci 500’de 17 firma olduğunu hatırlatarak, bu sayının azalmasından üzüntü duyduklarını vurguladı. Kıvanç, “Firmalarımız, dünya piyasalarında daralmanın ve zorlu rekabet koşullarının yanı sıra yurt içinde de teşvik kaynaklı haksız rekabet ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bunun sonucu Adana sanayisine olumsuzluk olarak yansımaktadır.” dedi.

Adana sanayisinin en önemli sorunlarının başında teşvik uygulamalarının geldiğini belirten Kıvanç, “Türkiye’de işsizliğin en yüksek olduğu illerden biri Adana’dır. Bu nedenle önceliğimiz Adana’nın teşvik uygulamalarından hak ettiği payı alması olacaktır. Adana sanayisinin, mevcut durumunu koruması ve daha ileriye gitmesi için mutlaka teşvikle ilgili daha fazla imkânlar elde etmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

ADASO Başkanı Kıvanç, Adana sanayisinde yaşanan kan değişikliği, başta bakanlıklar ve yerel yönetimler olmak üzere TOBB’a bağlı odalar, borsalar, kentin diğer dinamikleri ile işbirliği yaparak yatırım ortamı için sinerji oluşturmayı, bu sinerji ile Adana sanayisinin daha da gelişmesini, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasını hedeflediklerini kaydetti.

Sıralamaya giren firmaların Adana sanayisi, ekonomisi ve ihracatının lokomotifi olduğunun altını çizen Kıvanç, şöyle dedi: “Uygulanan teşvik politikalarının yol açtığı tüm olumsuzluklara rağmen, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alma başarısını gösteren Adana sanayi firmalarımızı kutluyor, önümüzdeki yıllarda firmalarımızın daha iyi performans göstererek daha çok sayıda yer almasını arzu ve temenni ediyoruz.”