İkinci el araç çöplüğü olmasına hükümet izin vermez

Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde ikinci el otomobil ithalatının da gündeme gelmesi otomotiv firmalarını endişelendiriyor.

Kamu otoritesinin de bu konuda gerekeni yapacağına inanıyoruz.” dedi.

Doğuş Otomotiv, 2006 yılı öngörü ve hedeflerini basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda 2005’le ilgili değerlendirmelerde bulunan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Acar, bu yıl ikinci el otomobil pazarındaki iddialarını büyüteceklerini söyledi. Yılın ikinci yarısında büyük hareket bekledikleri pazarda söz sahibi olabilmek için İstanbul Haramidere’de ikinci el açık otomobil alanlarından birini devreye sokacaklarını vurgulayan Acar, Türkiye’de organize bir 2. el otomobil pazarı oluşturmayı ve buna bir disiplin getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Acar, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Haramidere’de Doğuş Otomotiv’in 35 bin metrekarelik kapalı alana sahip büyük bir otomobil merkezi var. Çok katlı ve alışveriş merkezi gibi yapılan bu yeri 2. el satışlar için değerlendirme kararı aldık. Merkezde her tür markada 270 ile 300 araç satış için sergilenecek, açık artırma usulü satış yapılacak. Mayıs ya da haziran ayında açılışını yapacağımız merkezin alt katında da bakım ve servis birimleri bulunacak.”

Doğuş Otomotiv Başkanı, toplantıda 2006 yılında dünya ve Türkiye otomobil pazarıyla ilgili düşüncelerini de açıkladı. Çin’in üretim ve pazar açısından otomobil üreticilerinin dikkatini çektiğini ifade eden Acar, firmaların daha az kaynak tüketen, çevreye duyarlı üretime ağırlık vermeye başladıklarını söyledi. Yatırımda düşük maliyetli ülkelerin ön plana çıktığına işaret eden Acar, Türkiye’de ekonomik ve mali istikrar ile oluşan güvenin otomotiv pazarına olumlu etkisinin devam edeceğine inancını dile getirdi. Doğuş Otomotiv’in müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik projelere 2006 yılında ağırlık verileceğini belirten Acar, 2006 otomotiv pazarıyla ilgili öngörülerini şöyle açıkladı: “Otomotivde toplam satış rakamının 750 bin seviyesinde, Doğuş’un satış adedinin 94 bin olacağını öngörüyoruz. Pazar payımızı yüzde 12,5’a çıkarmayı, ciromuzu ise 2 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz.” Aclan Acar’ın verdiği bilgiye göre, Volkswagen hafif ticari araçları için Türkiye dünyada Almanya’dan sonraki 2. büyük pazar konumunda. Doğuş Otomotiv, geçen yıl satışlarda yüzde 10’luk artışla 86 bin 739 adete ulaştı. 2005’te yüzde 6’lık büyümeyle 2 milyar 449 milyon YTL’lik satış gerçekleştiren firmanın net dönem kârı ise 111 milyon YTL oldu.

Volkswagen ticarî araç üretecek

Şimdiye kadar otomotiv sektöründe distribütör olarak faaliyet gösteren Doğuş Grubu, otomotiv üretimine hazırlanıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Volkswagen Grubu’nun yatırım için fizibilite yaptığını, Türkiye’de geleceğe dönük ticari araç üretiminin gündeme geldiğini söyledi. Daha önce “Önümüzdeki 5 yıl içinde üretim yönünde planlarımız var.” açıklamasını yapan Acar, bu görüşlerini tekrarlarken, sürenin daha da kısalacağı bilgisini verdi. Bir iki yıl içinde üretimle ilgili fizibilitenin tamamlanacağını belirten Acar, “Üretim için çalışmalar sürüyor. Bu süreç başladı; ama tabii ki akşam karar alınıp sabaha temel atılacak bir konu değil. Doğuş Grubu, üretime ortak olacak; ama burada hisse oranları ne olur, büyük ortak küçük ortak gündeme gelir mi belli değil. Üretilecek araç ağırlıklı olarak hafif ticari araç olacak, ama aynı bazı kullanarak otomobil de üretilebilir.” dedi.

Lamborghini satmak istiyor

Volkswagen, Audi, Porsche, Seat, Skoda, Scania ve Krone’un Türkiye’de distribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv, lüks otomobil markaları Lamborghini ve Bugatti Türkiye temsilciliği için de görüşmelerini sürdürüyor.