İklim değişikliği riski düşünülenden daha büyük

İngiliz bilim adamları tarafından hazırlanan rapor iklim değişikliği tehdidinin tahmin edilenden daha büyük olabileceğini ortaya koydu.

İngiliz hükümeti tarafından finansa edilen raporun ön sözünü yazan Başbakan Tony Blair, “iklim değişikliği riski düşündüğümüzden de büyük” ifadesini kullandı. Blair, sanayileşme ve ekonomik büyüme sonucu atmosfere bırakılan sera gazı miktarının son 200 yılda altı kat artarak sürdürülemez bir orana ulaştığının altını çizdi.

Gelecek yüzyılda, küresel ısınma sonucunda deniz seviyesinin yükselmesi, fırtınaların yoğunlaşması, hastalıkların farklı bölgelere yayılması ve iklim bölgelerinin değişmesi ve bunun sonucunda sulak alanların kuruması ve çöllerin daha nemli bir hal alması bekleniyor.

Birlemiş Milletler’in (BM) desteklediği Hükümetler arası İlkim Değişikliği Kurulu’nun hesaplamalarına göre 20. yy. sıcaklık bir derece arttı ve 2100 yılıyla birlikte, atmosfere bırakılan sera gazının azaltılmasına bağlı olarak sıcaklığın 1.4 derece ile 5.8 derece arasında artması bekleniyor.

Bilim adamları küresel ısınmasının ip uçlarının veren Grönland ve Batı Antarktika’daki buzulların eridiğini ve Meksika’dan İrlanda’ya doğru olan Körfez Akıntısını azaldığını göstererek, uyarıda bulunuyorlar.

İngiliz raporunu hazırlayan kurulun başı Chris Rapley Batı Antarktika’daki buzulların erimesi ile deniz seviyesinin yaklaşık 5 metre yükselebileceği uyarısı yaptı.

Rapley, buzulların korunmasının önemi hakkındaki kaygıları küçümseyen bir önceki Hükümetler arası İlkim Değişikliği Kurulu raporunun gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Chris Rapley, Antarktika için, bir önceki rapordaki gibi ikilim değişikliği bağlamında “uyuklayan dev” olmadığını aksine gerçek endişe veren uykudan uyanmış bir dev olduğunun altını çizdi.

Sanayileşmiş sekiz ülkenin dönem başkanlığını yapan İngiltere, ikilim değişikliği konusunu uluslar arası toplumun öncelikli konusu yapmaya söz verdi ancak şu ana kadar başarıya ulaşamadı.

Küresel ısınmayı azaltmak ve sera gazı eksini sürdürülebilir düzeye indirmek amacıyla hazırlanan Kyoto anlaşması, dünyayı en çok kirleten Amerika Birleşik Devletleri tarafından henüz imzalanmadı.

Öte yandan, anlaşmayı imzalayan İngiltere bile, 2010’a kadar ürettiği karbon monoksiti yüzde 10’a indirme hedefini yakalayacak gibi görünmüyor.