‘İK֒nün kararı KKTC’yi taçlandırdı’

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği’nin (İKÖPAB) de KKTC’yi “Kıbrıs Türk Devleti” olarak kabul etmesinin gösterilen çözüm çabalarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Soyer, bu kapsamda 26 Nisan’da AB’nin izolasyonların kaldırılması için karar aldığını ve 2004’te de İK֒de “Kıbrıs Müslüman Türk Toplumu” statüsünün “Kıbrıs Türk Devleti” olarak takdim edildiğini hatırlattı. Kararı doğru okumak gerektiğini ifade eden Soyer, “Kıbrıs Türk halkının birleşme çerçevesindeki pozisyonu için Kıbrıs Türk Devleti tanımlamasını İKÖ kabul etti. Şimdi bunu İKÖPAB da bizim temsiliyetimiz açısından bu statüde bir kararla taçlandırdı.” diye konuştu.

Başbakan Soyer, özellikle “Annan Planı’nın öldüğünü” söyleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’ye rağmen bu kararın Kıbrıs Türk halkının iradesinin gücünü ve devamlılığını gösterdiğini belirtti. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, İKÖ Parlamento Birliği’nin KKTC’ye ilişkin kararının sevindirici bir gelişme olduğunu, en azından teorik anlamda Türkiye’ye destek verildiğini gösterdiğini, ancak sorunun çözümü olmadığını söyledi.