‘Iktidar AB’ye verilen tavizleri zafer olarak gösteriyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskan Yardimcisi Onur Öymen, hükümetin Avrupa Birligi(AB)'ne verilen tavizleri zafer olarak gösterme çabasi içersinde oldugunu söyledi.

Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu konferans salonunda yapilan konferansta konusan Öymen, Basbakan Recep Tayyip Erdogan ve hükümetini elestirdi. Geçtigimiz günlerde Basbakan’in “Bizde mürekkep yaladik” sözünü espri bir sekilde elestiren Öymen, Arapça harflerin sagdan sola yazildigini hatirlatarak, “Belli, mürekkebi sagdan sola dogru yalamissiniz. Mürekkep yalamak din egitim almak dinle ilgili bilgi sahibi olmak degildir. Atatürk Türkiye’nin çimentosu Türk milletidir diyor. Sayin Basbakan Ispanya’dan açiklama yapiyor, ‘Türkiye’nin çimentosu dindir’ diyor, simdi ne farkiniz kaldi Suudi Arabistan’dan. Demek ki Suudilerle aranizda hiçbir fark yok. Hepimiz dine saygili olmak zorundayiz ama dinle devlet isini birbirine karistirmayacaksiniz. Siz orada Seyhül-Islam degilsiniz, siz Basbakansiniz. Laik bir ülkenin Basbakanisiniz” dedi.

CHP’nin AB’ye karsi olmadigini söyleyen Öymen, “CHP yi Avrupa Birligi’ne karsi olarak gösteriyorlar. Biz AB’ye taviz verilmesine karsiyiz. Arsivlere bakilirsa Avrupa Birligi’yle ilgili ilk imzayi 1963 yilinda Ismet Pasa atmistir. Görüsmelerde bir çok taviz verildi ama iktidar bunu bir zafer olarak gösteriyor. Biz dogrulari anlatiyoruz ama basin bunlari göstermiyor. Biz de sizlere anlatmak için buralardayiz, yerel basinla radyolarla görüsüyoruz anlatiyoruz” dedi.

Türban konusunda hükümeti sorumlu tutan ve türbanli genç kizlari aldatmakla suçlayan Öymen, sunlari söyledi: “Siz dediniz ki, ‘Genç kizlarin üniversitelere alinmamasi Avrupa Hukuku’na aykiridir’ Sonra bunun tersi çikti, siz on binlerce kizimizi aldattiniz. Onlarin üniversitelere girmemelerine sebep oldunuz. ‘Girmeyin mahkemeyi kazanacagiz, türbanin mücadelesini verecegiz’ dediniz. Simdi ne oldu kaybettiniz, bu kizlardan özür dileyeceksiniz, bu kizlar sizin yüzünüzden egitimlerinden mahrum oldular. Belki ögretmen belki diplomat, belki siyasetçi, bilim adami olacaklardi, hepsine mani oldunuz, hayatlarini karartiniz. Siz ne yapiyorsunuz, mahkeme kararini reddediyorsunuz” dedi.

Son günlerde artan terör olaylarindan hükümeti sorumlu tutan CHP Genel Baskan Yardimcisi Öymen, “Valilere saldiriyorlar, trenleri bombaliyorlar, masum vatandaslari öldürüyorlar. Terörle ilgili dogru politika mi yapiyorsunuz, yanlis yapiyorsunuz. Yanlis söylemlerle, yanlis temaslarla bu terörü azdiriyorsunuz. Terörle mücadelenin yolu basit, Kuzey Irak’sa bunun yuvasina müdahale edeceksiniz. Sizden önceki hükümetler müdahale etti, siz edemiyorsunuz. Bir tane hava operasyonu yapabildi mi bu hükümet, ABD itiraz ediyor, Amerika’yi ikna edemiyor, hükümet olarak anlatacaksiniz, Amerika degil mi? PKK’yi terör listesine alan, Amerika degil mi tüm dünyada teröre savas açan, o zaman anlatip ikna edeceksiniz” diye konustu.