‘İktidar içte gerici dışta verici ve inşallah çok yakında gidicidir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "İktidar içte gerici, dışta verici ve inşaallah çok yakında gidicidir." dedi.

Onur Öymen, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde “Ulusal Çıkarlarımız, Avrupa Birliği ve Kıbrıs Sorununa Bakış Açımız” konulu konferans verdi. Konferanstan hemen önce toplantı salonunun elektriklerinin kesilmesine tepki gösteren Öymen, “Mecliste dışişleri bakanına yanıt verirken bir teknik arıza var diyerek yayını kestiler. Burada biz konuşma yapmadan hemen önce elektrik arızası var diyorlar. Muhalefet olarak mikrofonumuzu kapatsalar da, soğukta bıraksalar da, elektriklerimizi keselerde sesimizi kesemeyecekler.” diye konuştu.

Belediye düğün salonundaki konferansta genel başkanları Deniz Baykal’ın son günlerde sergilediği sert muhalefeti sürdüren Öymen, AK Parti iktidarının AB ve Kıbrıs konusunda taviz verdiğini ileri sürerek, “Türkiye tarihinde bu kadar taviz germiş, diz çökmenin başka bir örneği yoktur. Bu iktidar içte gerici, dışta verici ve inşallah çok yakında gidicidir.” dedi.

AB Konusunda ciddi engeller olduğunu savunan Öymen, şöyle devam etti: “Türkiye’yi ikinci sınıf üye yapmak istiyorlar. Kararlarıyla bunu gösteriyorlar. AB üyeliğine başvuran tüm ülkeler AB ülkelerine vizesiz girerken Türklere yasak deniliyor. Başvuran ülkelere yapılan yardımlar adaletsiz. 40 yılda AB’nin Türkiye’ye yaptığı yardım bir yıllık ihracatımızın onda biri. Dünya tarihinde gerek kapsamı, gerekse uygulanma yöntemi açısından Kıbrıs’a uygulanan ambargonun örneği yok. Hükümet büyük bir çıkmaz içindedir. Türkiye’nin haklarını savunacak pazarlıkları yapamıyor. Bir yabancıyla pazarlık yapacak cesaretleri yok.”

Dünyanın hiçbir yerinde terör örgütlerinin Amerika’nın işgali altındaki Irak kadar özgür olmadığını belirten Öymen “Amerika bizim için gri çizgi yoktur. Ya bizimlesiniz, ya da karşımızdasınız diyor. Biz de Amerika’ya aynısını söylüyoruz; ya teröre karşısınız, ya da teröristlerle birliktesiniz. Dünyanın hiçbir yerinde teröristler bu kadar özgürce hareket edemiyor.” şeklinde konuştu.

Kuşadası limanı, Tüpraş, Erdemir’in özelleştirilmesini de değerlendiren Onur Öymen, “Özelleştirmenin hiçbir ilkesi yok. Önlerine gelene haraç mezat satıyorlar. Biz hortumları kestik diye iftihar ediyorlar.” dedi.