‘İktidar Kıbrıs’ı yönetemedi’

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, yıkımı başlanan Lokmacı Barikatı’nın Kıbrıs sorunu üzerinden çok özel bir ağırlık taşımadığını söyledi.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, yıkımı başlanan Lokmacı Barikatı’nın Kıbrıs sorunu üzerinden çok özel bir ağırlık taşımadığını belirtirken, “En azından Rumların tavrı ve açıklamaları bunun böyle olduğunu göstermektedir” dedi. AKP Hükümeti’nin KKTC ile Genelkurmay Başkanlığı arasındaki anlaşmazlıkta kendisini dışarıda tuttuğunu ileri süren Karayalçın, hükümetin süreci kötü yönettiğini kaydetti.

Karayalçın, bir süredir tartışılan ve yıkımına bugün başlanan Lokmacı Barikatı ve Kıbrıs sorununa ilişkin ANKA’nın sorularını yanıtladı. Lokmacı Kapısını ya da barikatının açılmasının Kıbrıs sorunu üzerinden çok özel bir ağırlık taşımadığını vurgulayan Karayalçın, Rumların tavrı ve açıklamalarının bunun böyle olduğunu gösterdiğini kaydetti. Karayalçın, “Burada Lokmacı Barikatının açılmasının önemi ne olursa olsun asıl değerlendirilmesi gereken şey, bu sürecin Türkiye tarafından çok kötü yönetilmiş olmasıdır. Hükümet adeta KKTC ile Genelkurmay Başkanlığı arasındaki anlaşmazlıkla kendisini dışarıda tutmuştur. Bu yolla çok büyük bir yanlışlık sergilemiştir. İşin öncelikle Türkiye’de dış politika açısından değerlendirilmesi gerekir” dedi.

“MİT’LE BAĞLANTILI DEĞİL”

Genelkurmay Başkanlığı’nın , KKTC Anayasasının 10 maddesi uyarınca askeri bölge için bir değerlendirme yaptığını ve buranın açılmasının güvenlik açısından sakınca yaratmadığını açıkladığını anımsatan Karayalçın, barikatın kaldırılmasının güvenlik açısından sakınca yaratması söz konusu değilse işin siyâsi yönü olan karşılıklılık ve eş zamanlılık olgularının KKTC Cumhurbaşkanı ve KKTC Başbakanını bağladığını kaydetti.

Karayalçın, KKTC’nin adımının Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Emre Taner’in açıklamalarıyla bağlantılı olup olmadığı konusunda ise, MİT’in açıklamalarının daha çok Lübnan ve Irak’ta yaşanan gelişmelere yönelik olduğunu söyledi.