İktidara karşı ulusal duyarlılık yükselişte

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ulusal duyarlılık temelinde yeni bir yükselişin olduğunu belirtti.

CHP Grup toplantısı kemençeyle açıldı. Grup toplantısını izlemek üzere Gebze’den gelen Şaban Balcı, Baykal’a yazdığı şiiri kemençe eşliğinde okudu. Şaban Balcı, Baykal’ın konuşmaya başlamasından sonra kürsüye çıkarak aynı şiiri okumak istedi. Baykal da ”Çok dertlisin anlaşılan. Bütün Karadenizlilerin derdini dile getirmek istiyorsun” diyerek Şaban Balcı’ya izin verdi. Bunun üzerine Şaban Balcı da Baykal’a yazdığı şiirin bir bölümünü, kemençe eşliğinde okudu.

Konuşmasında ekonomik gelişmelere değinen Baykal, AK Parti iktidara geldiğinde toplam iç ve dış borç miktarının 220 milyar dolar olduğunu, aradan geçen 4 yıllık sürede bu rakamın 360 milyar dolara ulaştığını söyledi. Baykal, ”Bu, 80 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin birikmiş borcunu, AKP iktidarının 4 yılda yüzde 70 artırdığını ortaya koyuyor” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın sık sık TL’den sıfır atmakla övündüğünü hatırlatan Baykal, enflasyonun, bu iktidardan önce alınan ekonomik kararlar neticesinde paradan sıfır atılmasının mümkün olduğunu savundu. Baykal, ”Sıfırları attık diyorsun, bununla övünme Sayın Başbakan. Sıfırları attınız evet ama millete de sıfırı tükettirdiniz” dedi.

Geçtiğimiz hafta yapılan Milli Eğitim Şurası’na da değinen Baykal, şuraya, ”milli” demeye dilinin varmadığını söyledi. Şuranın, ”milli” olmaktan çıktığını savunan Deniz Baykal, ”Şura, AKP’nin, Türk eğitim sistemi üzerindeki planlarının ortaya çıkması, niyetlerinin anlaşılması ve ellerine fırsat geçtiğinde nelerin yapılacağının görülmesi açısından faydalı olmuştur” dedi. Şuraya, katsayı ve özel eğitimi, devlet eğitimi yerine ikame etme arayışlarının egemen olduğunu ifade eden Baykal, Milli Eğitim Şurası’nı ”siyasi parti kongresi gibi” diye niteledi.

Solda birlik söylemlerine de değinen Baykal, ”AK Parti’nin alternatifi yok” söylemlerinin boş olduğunun ortaya çıktığını, Türkiye’nin, iktidarı sandıkta aşacağının artık netlik kazandığını ifade etti. Yeni yükselişin altında yatan temel dinamiğin, ulusal duyarlılıklar dinamiği olduğunu vurgulayan Baykal, Türkiye’nin yeni dönemi, ulusal duyarlılıkların daha önem, değer ve güç kazandığı bir yeni bir dönem olarak şekillendireceğini kaydetti.

Bu duyarlılığın, Türkiye’nin yaşadığı gerçeklere tepki olarak ortaya çıktığını ifade eden Baykal, şöyle konuştu: “Acı, üzüntü verici olaylar, toplumu, tepki arayışına sokmuştur. Bu yeni yükselen değer, yeni yükselen siyaset anlayışı olarak ortaya çıkmıştır. Kimsenin, Türkiye’nin ulusal duyarlılığına duyarsız kalma imkanı kalmamıştır. Türkiye’yi köşeye sıkıştırma, suçlama, eziklik duygusu içine itecek bir söylemi bayrak gibi dalgalandırma döneminin sonuna gelinmiştir. Herkes artık yerini alacaktır. Bu dinamik, önümüzdeki dönem siyasetini kuracak olan dinamiktir. Türkiye’nin önümüzdeki dönem siyaseti, ulusal duyarlılıkların hakkı olan saygınlığını, değerini kazandığı yeni bir dönem olacaktır. Bunu kimsenin küçümsemeye, dudak bükmeye hakkı yoktur.”

Deniz Baykal, önümüzdeki dönem Türkiye’de ulusal duyarlılıkların yükseleceğini belirterek, dünyadan, Avrupa’dan korkmadıklarını, kendilerine saygı talep ettiklerini, herkesle eşit konumda, her türlü uluslararası oluşuma açık olduklarını kaydetti. İçedönük, kompleksli bir ulusal duyarlılık anlayışının ülkeye hiçbir zaman egemen olmayacağını dile getiren Baykal, ”Türkiye’ye güveniyoruz. İnsanımızın çalışkanlığına, ekonomik potansiyelimine, işçimize, yatırımcımıza inanıyoruz. Ekonomimize, demokrasimize güveniyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün laik, demokratik Cumhuriyetine inanıyoruz. Bu inanç içinde, herkese gelin beraber olalım diyoruz. Kimsenin kimseden korkmasına gerek yok, biz korkmuyoruz, onlar da bizden korkmasınlar. Açsınlar kapıları beraber olalım, beraber üretelim, tartışalım. Biz kendimize güveniyoruz, herkes de güvensin. Kabımıza sığamıyoruz. Biz kaçmak üzere değil, kucaklaşmak üzere, ama ulusal duyarlılık anlayışı içinde, kimliğimize dokunmadan, özümüzü koruyarak yapacağız” diye konuştu.